Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как цар футбол превзе България

Книга с това заглавие, чийто автор е известният спортен журналист Теодор Борисов, излиза на пазара. Тя съдържа 50 любопитни истории, свързани с футбола, някои от които авторът разказа в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“.

Така през 1924 г. кметът на гр. Фердинанд (днес Монтана) Тодор Грънчаров забранява играта на футбол, защото вредяла на здравето на учащите. От друга страна играта намира своите страстни привърженици и сред представителките на нежния пол. Известната оперетна прима Мими Балканска например тренира заедно с ФК „Славия“ и става родоначалник на женския футбол в България.

На въпроса на водещата Ива Дойчинова защо футболът е най-великата игра, Теодор Борисов отговаря – поради своята демократичност. За да се играе футбол са необходими два камъка (за врата) и кълбо парцали или консервна кутия (за топка). Точно с такъв вид игра впрочем са започнали кариерата си много знаменити футболисти от миналото.

Въпреки това футболът не е по-малко привлекателен и за интелектуалния елит. Любомир Пипков на 17 години пише химна на ФК „Левски“, а Николай Гяуров като млад е титуляр на вратата на „Чепинец“ Велинград.

Днес (19 април) книгата ще бъде представена в Дома на архитектите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54