Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Актьорската професия не е показване, а представяне

Младите хора имат нужда от глобално, космополитно мислене!

| обновено на 06.11.19 в 16:24
2
Снимка: личен архив

Как да се явиш на кастинг, какви техники са необходими, как да правиш избор като актьор. Димитър Маринов отваря академия за актьори в НДК на 25 ноември и до 6 декември ще обучава в групи актьори и неактьори, студенти и ученици с интерес към екранните изкуства. Единственото условие за влизане в създадената заедно с НДК Screen аcting аcademy е кандидатите да са до 35-годишни. 

За кастинга

"Това е нашият сезон – от 10 септември до 20 декември. Всяко едно студио в Холивуд е концентрирано върху кастингите. Техники, упражнения, самоувереност. Най-вече у нас, при Бернар Хилър, акцентът е не толкова върху актьорството. Въпросът е човекът, спокойствието, сигурността, чувството "Аз знам какво правя и как да го направя". Имам 14 студенти в момента и това е тяхното финално представяне. Поканил съм агенти и мениджъри, които се надявам да им направят предложения. Очакваме големи новини за нов кастинг."

За Screen аcting аcademy

"Аз не идвам в България, за да преподавам актьорско майсторство за кино, телевизия и реклама. Аз идвам, за да споделя системата и да демонстрирам начина, по който се работи в САЩ, в студиото на Бернар Хилър, в моето студио, и въобще школите в Америка. Как младите хора научават първите стъпки или влизат в различни техники. Това е целта на тази академия, защото, съгласете се, за 3 дни по 5 часа на ден аз не мога да дам пълното актьорско образование на когото и да било. Но на хора, които са или желаят да влязат в тази индустрия, на едните бих могъл да дам елементарните стъпки идеи – те да си направят разликата от това, което учат в България, за да си изберат кой начин за тях най-добре работи."

За реалността и за българския актьор 

"Пазарът е съвсем друг – в САЩ и в Европа. Като да сравняваш ябълка с портокал. Когато бях в България през март, бях уникално потресен, в добрия смисъл на думата, каква промяна има в желанията, начинанията на младата генерация, която идва. Младите колеги трябва да са наясно с фактическата информация – да видят как и сами да преценят. 

Младите хора имат нужда от глобално, космополитно мислене! 

"Не да затварят културата между Силистра и Кулата. Идеята е да отворят съзнанието си. И ако решат, да се пробват в Англия, във Франция, в Германия, в САЩ... То е пробване."

Казва се актьорство, а не позьорство

"Нашата професия не е показване, а представяне. Ти не може по никакъв начин да решиш да ставаш актьор, за да си известен и популярен. В нашата професия сам създаваш своето бъдеще, а известността ти я дават другите, след като успееш, ако успееш."

За да си добър актьор, трябва да си по-добър като човек.

"Много хора си мислят, че нашата професия е индивидуалност. Ние индивидуално работим, но колегиално и колективно се пласираме."

Младият актьор трябва да има респект и уважение не само към колегите, но и към тези, които са зад кулисите.

Младият актьор да не води миналото в настоящето

"Защото тогава няма да има бъдеще. Цялата идея е актьорът да живее във времето си всеки Божи ден."

Всичко, което правиш за себе си, няма никакъв смисъл, ако по някакъв начин не помага на друг

"Най-голямото удовлетворение за мен е, когато предавам опита си и наученото на други, за да могат те да поправят грешки, които аз съм правил, и да влязат в играта по-бързо."

Ние сме силни като артисти, когато използваме нашето изкуство 

"С нашето изкуство да печелим, да променяме съзнанието на публиката и бъдещето на публиката. Да не забравяме, че Пражката пролет тръгна от театъра, а не от площада... Актьорът трябва да е активен с това, с което е най-силен."

За своето ежедневие, за творческата и преподавателска дейност, за семейството, за предстоящото си идване в България – ексклузивно интервю с актьора Димитър Маринов за тенденциите в световен план за актьорите и за академията за актьори в НДК в края на ноември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Диомов

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова . "Музиката е моят..

публикувано на 06.06.24 в 10:46
Лъчезар Бояджиев

Поглед към Венецианското биенале

"Венеция, Света Лучия и Крива река. Без вина виновни" – това е името на лекцията, която изнесе преди дни във Варна Лъчезар Бояджиев – един от най-известните съвременни български художници. Въпреки че през последните 12 години той е правил лекции за почти всички издания на изложбата за съвременно изкуство, тази, посветена на 60-ото издание на..

публикувано на 06.06.24 в 10:25
Дарина Янева

Дарина Янева с две изложби в Казанлък

Дарина Янева завършва Художествена гимназия в Казанлък и керамика в Националната художествена академия - София в класа на проф. Венко Колев. Над 35 години вече тя работи в областта на живописта, керамиката и монументалните изкуства. Има повече от 30 самостоятелни изложби в София, Варна, Пловдив, Албена, Бургас, Балчик, Анкара, Виена, Братислава,..

публикувано на 06.06.24 в 08:55

Второто издание на форум "Буна" – приключение и предизвикателство, което продължава

Второто издание на форума за съвременно изкуство "Буна" представи 67 събития – изложби, пърформанси, прожекции, дискусии, концерти, арт експерименти и градски намеси на 27 места в морската столица. Във форума участваха 188 артисти от 12 държави, а провеждането му се дължи на организаторите фондация "Буна" и сдружение "Таляна" с помощта на..

обновено на 05.06.24 в 17:11

Дни на чешката култура в Двореца в Балчик

На 7 юни от 17.00 ч. в галерия "Тихото гнездо" ще бъдат официално закрити Чешките дни на културата в Културен център "Двореца". Приятелството на Дворец а с Чехия и нейната история и култура е дългогодишно, а през 2024 г. с особена гордост се отбелязва 10-годишният юбилей от творческото и институционално партньорство със Средното училището по..

публикувано на 05.06.24 в 15:45