„We’ve made it!“ – това написа в профила си в социалните мрежи актрисата Мартина Апостолова, след като спечели приза за „Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале 2020. Тя получи тази награда за главната си роля на Ирина в едноименния филм на Надежда Косева, както и за ролите си в други филми. Уморена, но и щастлива, тя избра ефира на програма „Христо Ботев“, за да сподели всичко онова, което остана скрито за нас на Берлинале.
На Мартина не ѝ се отговаря на въпроса „Как се чувствате след тази награда?“ и затова разговорът започва с думи за Цветана Манева – нейната преподавателка в Нов български университет. След това Мартина разказва за своите впечатления от Берлинале, за ролята си във филма „Ирина“, какво мисли за българското кино, как се съчетават футболът и театърът, както и за новите постановки, където скоро ще можем да я гледаме.
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..
Салонът на изкуствата в НДК продължава до началото на юни с богата програма , обединяваща разнообразни артистични прояви. В "Нашият ден" гостува Любка Георгиева , ръководител отдел "ПР и реклама" на НДК, за да представи някои от акцентите в програмата. Днес (22 май) от 18 ч. във фоайето на трети етаж на НДК от 18 ч. художникът Греди..
На 22 май 2025 година от 11:00 часа в читални 4 и 5/6 на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще се проведе второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския език". Събитието ще отбележи 146-та годишнина на Библиотеката, като ще събере точно 146 участници – символично число, отбелязващо дълголетието на..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg