Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Николов

Засега не е доказано да се предава коронавирус чрез кръвопреливане

Снимка: ВМА

Засега няма научни публикации, където категорично да се твърди, че чрез преливане на кръв и чрез трансплантации би могъл да се предава вирусът на Covid-19. Тепърва науката работи по този въпрос, но към момента няма такива доказателства. Това заяви д-р Николай Николов, директор на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), в здравната рубрика на "Нашият ден".

"Ние сме предприели мерки както да защитим желаещите да дадат кръв, така и персонала. На входа на Центъра по трансфузионна хематология всеки кандидат-кръводарител обтрива ръцете си с дезифенктант, обува калцуни, мери му с безконтактен термометър температурата и ако е висока, го умоляваме да се обърне към личния си лекар. Ако има придружители, те изчакват отвън."

Д-р Николай Николов разясни, че в Центъра са създадени всички условия за дистанция между дарителите и персонала – отдалечени са масите за попълване на документите, кушетките са на 2 метра, пускат по 1-2 дарители.

Изискванията към кандидат-кръводарителите са да са здрави, да нямат температура, да нямат респираторни проблеми. Тези изисквания са качени на сайта на НЦТХ. 

След въвеждането на извънредното положение се получи рязък спад на броя на дарителите във всички центрове в страната. След един апел, заедно с министерството на здравеопазването, се отзоваха много дарители, за което д-р Николов изказа благодарност. 

"Към момента количествата, които имаме в депо, и консумацията на лечебните заведения е в нормални граници", каза д-р Николов.

Разговорът с д-р Николай Николов, директор на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38