Пандемията доведе до отлагането на множество културни събития, големи фестивали, планирани концерти. Същевременно, живеейки в изолация, хората като че ли още по-остро осъзнаха необходимостта от кино, музика, литература. Иронията е, че точно творците, чиято важност преоткрихме, бедстват и са несигурни за оцеляването си.
"В подобна ситуация е погрешно и дори опасно да делим културата на независим и "зависим" (на бюджетна издръжка) сектор, каза Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония.
В двояката роля на творец и на културен мениджър той смята, че най-важното сега е да не се губи връзката с публиката. "Зала България е с капацитет 1100 човека, а при онлайн излъчване посещаемостта е десетки хиляди хора, не само от България", каза той.
Не е време обаче да се успокояваме с клишето за кризата като възможност.
"Има чисто юридически пречка, която трябва да се преодолее и да се намери начин хората, които работят в независимия сектор, да бъдат подпомогнати от държавните и общински културни институции. Би могло да се помисли например за временно назначаване на договор на тези хора", каза маестро Тодоров.
Слушателите на програма Христо Ботев познават таланта на разказвач на Найден Тодоров, както и заразителния му оптимизъм и чар, от които той не се отказва, а на връх рождения си ден споделя с публиката.
Директорът на Софийската филхармония призна, че използва изолацията, за да прекарва време със семейството си и пожела на всички ни да не губим надежда и да не се страхуваме, когато действителността ни отклонява от плановете ни, защото понякога и за това има причина.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg