Какви са проблемите в системата на българското здравеопазване в условията на Covid-19? Всеки четвърти лекар е с артериална хипертония, а всеки втори е подложен на вербална агресия, показват статистиките.
Заместник-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов коментира в "Нашият ден" настояването на личните лекари да издават направления за PCR тестове. За момента личните лекари имат право да издават направления към инфекционист. А този вариант не е приложим на територията на цялата страна.
"За съжаление, особено развитие по този проблем няма. Нека не разбираме издаването на този вид направления в буквалния смисъл. Ние искаме да се изгради един точен алгоритъм, който да следва пациента, при когото ние сме суспендирали инфекцията коронавирус. Да бъде ясно на всеки от нашите колеги как веднага, по най-бързия начин и най-рационално да го ориентира системата, за да може навреме да бъде поставена диагнозата и да се вземат мерки. А 100-процентова диагноза се поставя само когато този пациент бъде тестван – и то с PCR. Има Covid платформа. Получаваме информация за наши пациенти, които са карантинирани, но обратната връзка на този етап е неосъществима."
Д-р Брънзалов смята, че условията на труд на работещите в системата на здравеопазването, трябва да бъдат подобрени. "Второ, административната тежест трябва да бъде намалена, защото лекарите заделят огромно време за спазване на различни административни норми, вместо да лекуват пациентите. Има лекари, които с години не са ползвали отпуск..."
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg