Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на футбола

Футболът едва ли има нужда от специален ден за честване, ако питате милиардите му почиататели по света. Няма друга игра, която така да обединява хората и да заличава социалните и националните различия, социалния статус и темперамента.

В рамките на 90 минути, грижите, проблемите и всекидневието ни спират да съществуват и ние сме в плен на играта. Футболът е достъпна и демократична игра – не са нужни специални условия и екипировка. Много от днешните футболни звезди са момчета със скромен произход, излезли от бедняшките квартали на света.

Същевременно професионалният футбол е машина за пари, оборотите на големите клубове са колкото брутния вътрешен продукт на средна по размер африканска държава.

От една страна, е колективна игра, в която екипният дух е от ключово значение, от друга – сигурно няма човек на планетата, който да не е чувал за Пеле, Марадона, Меси, Роналдо, Христо Стоичков. Футболната история пази спомени за успешни отбори, съставени от скромни екипни играчи и за провалени опити да се състави отбор само от звезди. 

Ако големите футболни клубове бяха държави, щяха да имат милионни населения. Ако сте фен на "Барса", любовта към отбора обединява вас и хора от Китай до Патагония. Същевременно футболните мачове разделят приятели и познати и дори са ставали повод за избухване на войни между държави.

Само тотално незапознати със спорта хора смятат, че футболът е хаотично тичане по терена на враждуващи отбори – за да се играе добре, футболът изисква ум и интелигентност, сила и елегантност, отборен дух и увереност в себе си, понякога допуска и голямо его, друг път – не.

"Футболът е проста игра, но е трудно да играеш просто" е казал Йохан Кройф, а вие чуйте спортният журналист Никола Ибришимов, който означава футбола като начин на живот.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40