Футболът едва ли има нужда от специален ден за честване, ако питате милиардите му почиататели по света. Няма друга игра, която така да обединява хората и да заличава социалните и националните различия, социалния статус и темперамента.
В рамките на 90 минути, грижите, проблемите и всекидневието ни спират да съществуват и ние сме в плен на играта. Футболът е достъпна и демократична игра – не са нужни специални условия и екипировка. Много от днешните футболни звезди са момчета със скромен произход, излезли от бедняшките квартали на света.
Същевременно професионалният футбол е машина за пари, оборотите на големите клубове са колкото брутния вътрешен продукт на средна по размер африканска държава.
От една страна, е колективна игра, в която екипният дух е от ключово значение, от друга – сигурно няма човек на планетата, който да не е чувал за Пеле, Марадона, Меси, Роналдо, Христо Стоичков. Футболната история пази спомени за успешни отбори, съставени от скромни екипни играчи и за провалени опити да се състави отбор само от звезди.
Ако големите футболни клубове бяха държави, щяха да имат милионни населения. Ако сте фен на "Барса", любовта към отбора обединява вас и хора от Китай до Патагония. Същевременно футболните мачове разделят приятели и познати и дори са ставали повод за избухване на войни между държави.
Само тотално незапознати със спорта хора смятат, че футболът е хаотично тичане по терена на враждуващи отбори – за да се играе добре, футболът изисква ум и интелигентност, сила и елегантност, отборен дух и увереност в себе си, понякога допуска и голямо его, друг път – не.
"Футболът е проста игра, но е трудно да играеш просто" е казал Йохан Кройф, а вие чуйте спортният журналист Никола Ибришимов, който означава футбола като начин на живот.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg