Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евростат: Българите са на първо място в ЕС по невъзможност да си отопляват жилищата

Ваня Григорова: Зелената сделка ще повиши дела на енергийнно бедните у нас

В България е твърде слабо разпространено централното отопление

Снимка: БГНЕС

Българите са на първо място в ЕС по невъзможност да си отопляват жилищата, показват данни, публикувани от Евростат. 30,1% от населението в страната е имало такъв проблем през 2019 г. България неизменно оглавява класацията от последните години по този показател. Проучването на жилищата в Европа показва, че 26,7% от гражданите на Литва имат трудности в поддържането на топли домове. Те са следвани от Кипър (21%), Португалия (18,9%), Гърция (17,9%) и Италия (11,1%). В рамките на проучването на Евростат България е на четвърто място (7,5%) по липса на съвременна тоалетна, душ или баня след Румъния (22,4%), Литва (8,7%) и Латвия (7,7%). 11,6% от българите изпитват проблеми с покривния теч, влажните стени и подовете или дограмата, сочат резултатите. 54% от българите се отопляват с дърва и въглища. 

Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“, коментира в "Нашият ден":

"Това място на България е стандартно. Още през 2016 г. писахме доклад анализ за енергийната бедност. Стандартно България е на първо място по дял на хората, които не могат да отопляват домовете си. Една от причините, според енергийните специалисти, е това, че у нас твърде слабо е разпространено централното отопление. Чудесно знаем неудовлетвореността на българските граждани от Топлофикация, но за съжаление не разбираме колко ключова е тази услуга, за да можем да повишим броя на хората, които могат да се отопляват адекватно. 

Разбира се, проблемите в топлофикационните дружества допринасят сериозно за високото недоверие към тях и за сериозния дял от хората, които се отказват доброволно от услугата."

Григорова сподели, че личният ѝ опит показва, че в пъти е по-евтино да се отопляваш с парно, когато обаче съседите не са се отказали от него. "В противен случай то става неефективно. Когато услугата е компрометирана – през формули, които потребителят не разбира, или се налага да плаща парно на недобросъвестен съсед – тогава тази услуга не е толкова евтина."

При прилагането на Зелената сделка в България делът на енергийнно бедните ще нарасне многократно, смята Григорова. Това ще бъде едно от основните ни предизвикателства в следващите няколко години, когато бъдат затворени мините от "Марица-изток". 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26