Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова: За Covid-19 ваксината все още е препоръчителна

Имунопрофилактиката и ваксинацията – задължителни или препоръчителни – всяка от тях е доброволна

| обновено на 17.03.21 в 14:33
Снимка: pixabay.com

Как се отразява пандемията на отношенията работник – работодател и по-специално на въпроса за ваксинирането на служителите?

Темата коментира адв. Мария Петрова в “Нашият ден“:

“За съжаление все повече има (сигнали от практиката за нарушение взаимоотношенията работник – работодател, свързани с ваксинационния процес – бел.ред. ) и това идва от едно огромно изначално неразбиране, че всички ваксини са доброволни. Акт на нашата свободна вола е дали да се подложим и да станем част от имунопрофилактиката. Но от друга страна, нормативно, наредбата, която урежда ваксинациите и имунопрофилактиката в България, ни разделя на две категории: задължителни и препоръчителни. Но без значение дали се задължителни или препоръчителни, всяка от тях е доброволна.“

“Разликата идва в момента, в който някой, като акт на свободна воля, откаже да бъде ваксиниран със задължителна ваксина, то за него следват съответните санкции. Законът за здравето е предвидил глоби за това, знаете, родителите, които не ваксинират със задължителните по имунизационен календар ваксини, освен на паричните санкции подлежат и на различни други ограничаващи мерки – като децата да не могат да учат в общински детски градини, училища и т.н.“


“По отношение на Covid-19 обаче ваксината е все още препоръчителна. И този привнесен страх, който има в обществото, създаде хаос у работодателите. Които, предвид не особено добрите социално-икономически мерки, които страната ни предприе за овладяване на кризата, искат да се върнат към стария си режим на работа, и респективно много резонно, донякъде виждат ваксинацията като единствена възможност затова. Ваксинираме целия си персонал и продължаваме да работим така, както сме го правили преди пандемията. За съжаление обаче от юридическа гледна точка никой не може да задължи някого да се подложи на имунопрофилактика. При нас буквално валят имейли, сигнали, особено от провинцията, за работодатели, които дори се заканват и заплашват.“

Сигналите най-често са в посока – ако не се ваксинирате до тази дата, ще ви прекратим трудовото правоотношение. Това от юридическа гледна точка е неправилно, защото трудовият ни договор има съответни параметри – ако едно лице страда от определени заболявания или пред него има по-висок риск от извършването на определена дейност, всичко това е ясно на нашия работодател, и той трябва да вземе мерки в тази посока. Не може работодателят едностранно да изменя трудовото ни правоотношение, не може и да ни вменява такова задължение, въпреки че ваксината е препоръчителна, да се ваксинираме. В тази посока са най-тежките сигнали.“


Европейската комисия се очаква днес да представи предложенията си за зелените дигитални сертификати. Обсъжда се създаването на валиден в целия блок зелен дигитален сертификат, който ще комбинира информации за ваксинации, за тестове за Covid-19 и за възстановяване от прекараното заболяване. Той ще позволи на хората да пътуват със самолет и да пресичат граници.

“Чисто практически подобен документ значително би улеснил много процеси. Но от юридическа гледна точка съм длъжна да отбележа, че макар и Европейската комисия да ни представя предложението си, всяка една държава членка ще решава самостоятелно дали задължително да изисква тези зелени паспорти, или сертификати на своите граници. Тук е моментът да отбележа, че Законът за здравето е предвидил възможност, когато сме в условия на извънредна епидемична обстановка, каквато е налична в момента, да има намеса и в граничния контрол. Т.е. да бъдат въвеждани подобни изисквания. Но тъй като все още не сме видели предложението на ЕК, съм далеч от мисълта, че някой от властимащите вече е разработил идея и чисто нормативно е подготвил основа за едно такова предложение, ако приемем, че тези зелени паспорти и сертификати, ще служат за ограничаване на свободното придвижване в рамките на Съюза.“

“Отделно от това, когато говорим за поставена ваксина, не е ясно защо приемаме, че това е абсолютна протекция, защото е важно преди колко време е поставена. Поставената ваксина от медицинска гледна точка в моменти е еквивалентна на това ние да градим антитела срещу причинителя.“

“Идва обаче спорният момента с PCR теста – кога е направен, колко е достоверен. Вие знаете, че компаниите производители на консумативи за PCR тестовете, които са чувствителни към коронавируса – различните компании дават различна достоверност, възможни са и грешки, кой ще поеме отговорност за това?“

“Отделно остава един дискриминативен момент в хората, които не само, че не искат, те не могат да се ваксинират поради наличие на заболяване. Следва ли това тяхно заболяване да е предпоставка те да бъдат ограничавани в свободното си движение?!“

“Много ще е трудно и на ЕС, а още по-трудно ще е и на нашата страна нормативно да въведе подобни изисквания. Това, което ще стане по-лесно, е съответните авиокомпании, туристически агенции, хотели и развлекателни центрове в общите си условия да въведат подобно изискване.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55