Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквайте старта на театрално-образователния проект по Иван Вазов “Една българка“

Скритите разкази в разказа на Вазов

Съвсем скоро стартира театрално-образователният проект по Иван Вазов “Една българка“, който може да бъде следен в Youtube канала на Легал Арт Център, както и подкаста в сайта. А през октомври и на сцената на Театър Азарян, НДК в София.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Столична програма „Култура“. Партньори на проекта са Нов български университет и Театър Азарян, НДК.

Темата коментира в “Артефир“ актрисата Снежина Петрова:

“Рано или късно човек стига до Вазов. Това се оказа един голям проект. Тръгна от един разказ, който учат седмокласниците и е част от конспекта за матурите. Да подпомогнем пътя на нашите деца към този автор, да го изтръгнем от диктата на тълкуванието.

Ще стартираме с 11 интервюта с различни специалисти, които заснехме. Това са: проф. Михаил Неделчев, проф. Алебена Хранова, Веселин Методиев, Виолета Дечева, Пламен Бочков. Също така – Миглена Николчина, Георги Гочев, Биляна Курташева, Румен Петров, Николета Пътова, Азис Таш, а надявам се и Клео Протохристова.

Снежина Петрова

Сега сме в период на монтаж на видеата и стартирането на този Youtube канал, в който всички, които се интересуват, ще могат свободно да чуят нашите разговори и след това през октомври месец да завършим с един моноспектакъл на сцената на Театър “Азарян“, в който да преразкажем този разказ от първо лице от името на Баба Илийца.

Един литературен текст може да се окаже, че е само повод човек да проведе един разговор, който да го откара много далеч. Много исках да поканя и учителка по география, която през разказа да ни въведе в Искърското дефиле и неговите особености.

Какво може да каже младото поколение, защото, когато човек чуе тези професори, отново може да си помисли, че сме влезли с двата крака в клишето, но се оказа, че не е така.

Когато същински човек се опитва да разбере какво се случва вътре, какви са моделите, които съществуват в разказа, осъзнати или неосъзнати от Вазов. Моделът на приказката, който веднага може да се види. Как от баба Илийца можем да отидем в ритуала Бабинден и неговите особености в този регион. Как Веселин Методиев отиде към своя любим музикант Ерик Клептън и неговата автобиография.

Асоциативният поток, който може да тръгне от един разказ и да стигне до много далеч – в спомените за нашите баби например."

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук и БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41