Светът се сбогува с Микис Теодоракис или краят на една епоха.
Кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева разказва в “Нашият ден“ за атмосферата в Гърция след смъртта на Теодоракис.
“Днес действително е много тежък и емоционално натоварен ден за гърците. Всички погледи са насочени към остров Крит, където в момента протича литургията по погребението на Микис Теодорокис.
Той пожела в завещанието си да бъде погребан в едно село до град Ханя в Крит, където са погребани неговите родители.
Затова след два дни поклонение в Атина, където хиляди гърци от цялата страна пътуваха, за да му се поклонят. За поклонението пристигнаха и много гърци от чужбина, защото там, където има гръцка общност има и фен клубове на Микис Теодоракис, затова пристигнаха и много гърци от чужбина.
Не бих казала, че епохата на Микис приключва днес за гърците, тя ще продължава докато съществува Гърция.
Той беше много интересна личност, защото обединяваше всички, независимо от политическите им убеждения.
Публикуваха едно писмо до лидера на комунистическата партия в Гърция, в което той казва – “аз искам да си отида от този свят като комунист“.
Той беше с изключително леви убеждения. Сам казваше, че е комунист, но просто успя с живота си, не само с музиката. Защото за гърците Теодоракис не е само велик композитор, а и политик, който не промени своите политически убеждения, независимо то ситуацията в Гърция, Европа и Света.
За гърците той е икона, нещо като националното знаме. Всички чакаха какво ще каже той, когато имаше някакъв политически проблем в страната.
Управлението на Covid кризата в Гърция – системата на здравеопазването се лиши от 10 хил. здравни работника
“От решението, което взе правителство за тези 10 хил. здравни работници, вече се чувства липсата на специалисти в здравната система.
Очаква се, че до седмица-две, ако не и месец, ще започнат да се търсят нови специалисти, които да заемат тези места. Това беше много крайно решение, но е свързано със здравеопазването.
13-и септември е началото на учебната година в Гърция. Тук учениците задължително отиват на училище с два теста на седмица, те са безплатни.
Преподавателите, които не са се ваксинирали ще трябва да правят тестове, които сами ще плащат.
Това, което въвеждат, е нещо съвсем ново – да се изисква тест, за да се пътува с обеществения транспорт.
Досега това изискване беше валидно за самолет и за фериботите това лято. Сега се въвежда и за влаковете, и междуградските автобуси.
Мерките предизвикват дискусия
Студентите реагират за това, че им се увеличават разходите.
Част от медиците се ваксинират, за да останат на работа. Донякъде сертификатът за ваксиниране се свързва с възможността да работиш.
Ограничава се също възможността да можеш да отидеш на заведение. От 13-и септември всички затворени заведения ще бъдат само със сертификат или с документ за антитела за преболедуван коронавирус.
Все още не са обявени протести, но очаквам, че ще има.
Чуйте Катя Пеева в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg