„Къде живее вятърът“ е сугестопедична книга, която стимулира децата да четат и учат с лекота, точно като на игра. Тя обогатява знанията им, провокира любопитството и въображението им, подобрява концентрацията им и улеснява възприемането и запаметяването на информацията, представена интерактивно.
Силвия Йорданова, позната на малките като Анабел Хихил, пише книжката след девет години опит в сугестопедията. Тя е ученичка на проф. д-р Георги Лозанов – учен, психиатър и психотерапевт, физиолог на мозъка, създател на науката Сугестология и нейното приложение в процеса на обучение –сугестопедичният метод, признат от ЮНЕСКО като „най-добрата и хуманна методика на обучение“.
„Къде живее вятърът“ разказва историята на необикновеното куче Рей, което има способността да вижда чувствата като цветове. Като ги увлича чрез обема от информация и начина, по който е представена тя, книгата дава възможност на малките читатели да преживят приключенията на Рей. И най-вече да започнат да разбират и разпознават думите и чувствата си.
Историята на Рей се развива в 96 пълноцветни страници – обем, който правилата на сугестопедията изискват – и може да бъде четена много пъти и по различен начин не само от децата между 4 и 10-годишна възраст, за които е предназначена. Книгата забавлява, привлича и задържа вниманието както с активни изображения, така и с псевдопасивно възприемане на думите. Илюстрациите в нея са дело на художничката Анелия Пашова – АПАШ.
Според Силвия Йорданова връзката на детето с четенето и ученето определя как ще прекарва времето си в училище, как ще се развива самостоятелно и колко увереност ще натрупа. Затова и начинът, по който ще бъде представена срещата с една книга и изобщо процесът на четене, е от особена важност.
В сугестопедията внушението идва от автентичността. Методът доказва, че човек не се учи от това, което му говорят, а от това, което му показват. Той попива личността на този срещу него. Неслучайно „Къде живее вятърът“ е полезна и за родителите, които искат да поддържат връзката с децата си и да бъдат моделът, от който те се нуждаят.
Силвия Йорданова, която е и треньор по сугестопедия, и медиатор, е на мнение, че емоционалната интелигентност на всеки от нас е свързана именно с имитацията. А децата от своя страна могат да бъдат много добри партньори в тези изграждащи личността отношения.
Сугестопедията търпи развитие, което води до резервопедията. Тя доказва, че интелигентността на човек притежава множествени личности. Проф. д-р Георги Лозанов затвърждава тази теза чрез т.нар. оркестрация – създаването на условия в средата, която позволява да бъде отключен резервният капацитет на личността.
„Благодарение на неговия труд, ние можем да стъпим на основата на тази философия през любовта и свободата, като на научно постижение. Затова и казват за него, че е първият учен, който е интегрирал любовта в науката“, сподели в „Какво се случва“ Силвия Йорданова.
Още за сугестопедичния метод, за ограмотяването на малките деца в проектите на „Покажи ми“, за книгата „Къде живее вятърът“ и вдъхновените от нея песни и подкаст – чуйте в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg