Аркади Шарков заедно със Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) са подготвили едно прочуване – “Ефекти от отложеното търсене на здравни услуги вследствие на Covid-19 пандемията”.
По данни на СЗО, 60% от държавите в Европа докладват за преустановяване или нарушаване на заложените скринингови програми за незаразни заболявания. 53% от държавите в проучването съобщават за пълни или частични прекъсвания в дейностите, свързани с регулиране на хипертонията, а също и тези за регулиране на диабета и диабетните усложнения (49%). За частични или пълни прекъсвания на дейностите, свързани с лечението на спешни сърдечносъдови заболявания, съобщават 17% от държавите с високи доходи, а 26% - за дейностите, свързани с лечението на онкологични заболявания. Най-много са засегнати рехабилитационните процедури - 79% от държавите в Европа докладват за частичното или напълното им преустановяване.
Аркади Шарков представи данни и за влиянието на Covid-19 пандемията у нас. Ескпертите отчитат 20% спад на хоспитализациите през 2020 и 2021 г., предполагащ натрупване на недиагностицирани и съответно нелекувани случаи на незаразни хронични заболявания.
Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът Аркади Шарков.
“Аспектите, които проследява проучването, са на първо място, по отношение на хоспитализациите в България, тяхната редукция. На редукция и на преминалите през профилактични прегледи и преминалите през скринингови програми. Нещо, което ще продължи и през следващия месец-два.
Ще излязат и допълнителни данни по отношение на разходите за лечение, вследствие на намаления прием, на коронавируса, на повишената смъртност и непосещаемостта на лекарските кабинети 2020/2021 г. с прогнози за 2022 и евентуалните негативни прогнози по отношение на повишаване на заболеваемостта вследствие на това забавено лечение в тези две пандемични години.
Използвали сме литература и данни от други държави, за да проследим по отношение на кои заболявания и кой тип помощ има най-голяма прекъсваемост по време на пандемията.
На първо място са профилактиката и лечението на заболяванията, когато говорим за сърдечно-съдовите, дори онкологични.
Използвахме социология от страна на СЗО. В по-развитите страни има прекъсвания от между 20 до 40% при установяване на скринингови, профилактични програми, които касаят лечението както на онкологични, така и на сърдечно-съдови заболявания, за които в България сме на първо място по смъртност и заболеваемост.
Хоспитализациите са измерителят, който сме използвали за България – от 2 млн. и 500 хил. хоспитализации през 2019 г, през 2020 те са паднали до 1 млн. 950 хил., което е драстично намаление с около 20%.
Говорим за пропуснати лечение и непреминали пациенти през болница, което води в следващите години до риск от по-голяма заболеваемост и смъртност.
Възможни заключения по отношение на това какво би трябвало да се направи в следващите години е, че увеличаването на заболеваемостта и смъртността трябва да бъде парирано както от страна на правителствата, така и от страна на здравните системи, като се увеличат броят на скрининговите програми и на инвестициите."
Чуйте Аркади Шарков в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg