Гл. ас. д-р Мария Стефанова Джумалиева - Стоева, катедра „Алгебра и геометрия“, факултет „Математика и информатика“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ е лауреат на конкурса „За жените в науката“ за високите си постижения в природните науки през 2019 година.
Наградата от 5000 евро ѝ бе връчена на Деветата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО.
Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.
Тя е един от младите учени, които се развиват успешно и печелят награди в родния си град – Велико Търново, а също и майка на три момчета – на 13, на 8 и на 1 година.
Мария Джумалиева - Стоева е главен герой в “Нашият ден“.
“Завърших Математическа гимназия във Велико Търново, след това Факултет математика и информатика към Университета във Велико Търново. Градът ми харесва и хората, с който работя, правят мястото успешно за развитие в сферата, в която работя.
Имах доста добра основа, тъй като има изнесена лаборатория на БАН в нашия град и много успешен Факултет по математика и информатика със специалисти. Просто попаднах на място, в което пътеката в тази сфера е утъпкана."
Научната кариера
"След завършване на бакалавърска степен работих известно време като програмист, преди да постъпя като асистент. Отново в частния сектор във Велико Търново. Появи се семейството.
Когато чисто професионално съпоставя двете неща – едната работа е затворена. Програмистите са по цял ден пред компютрите. Да, има общуване с хора, но то е по-ограничено. В научната сфера екипът е по-разширен и се организират различни събития. Преподавателската дейност винаги те среща с млади хора, а научната винаги те кара да се развиваш напред и напред. Имам повече свобода и лично време."
Интереси
"Още в университета имах афинитет освен към програмиране и към алгоритми, дискретна математика, която е точно основа на програмирането – връзката между математиката и информатиката."
Повече за научните интереси на Мария Джумалиева - Стоева можете да чуете от звуковия файл.
Eĸип oт бългapcĸи yчeни oт БAH paбoти въpxy миĸpoбиoлoгичнo paзгpaждaнe нa oтпaдъци oт цeлyлoзa в Kocмoca. Бюджeтът e 100 xил. eвpo, a пpoeĸтът ce изпълнявa cъвмecтнo c Eвpoпeйcĸaтa aгeнция зa ĸocмичecĸи изcлeдвaния. Цeлтa e тaзи тexнoлoгия дa..
Навършват се 185 г. от построяването на православния храм “Св. Николай“ във Велико Търново, градежът на който е дело на майстор Колю Фичето. В тази църква е създадено първото българско духовно училище през Възраждането, свързано с и с..
Суперкомпютрите създават нови хоризонти за решаване на задачи, които са невъзможни за решаване без тях – каза в “Нашият ден“ чл.-кор. дмн Светозар Маргенов и ръководител на ЦВП по Информатика и информационни и комуникационни технологии...
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg