Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война и културно наследство – как съхраняваме историята

Катедралата “Св. София“ в Киев
Снимка: Уикипедия

На територията на Украйна има седем обекта, вписани в списъка на Световното културно наследство, като катедралата “Св. София“ и свързаните с нея манастирски сгради в Киев и ансамбълът на историческия център на Лвов, които са неразделна част от общото културно наследство на Европа.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател Държавна агенция “Архиви“:

“Сентенцията, че красотата ще спаси света, звучи като клише, но може би в днешния свят тя излиза от клишето и придобива истински смисъл.

Вглеждането в паметта и следите от миналото и в културно-историческото наследство може все пак да ни направи малко по-добри и да намали това ожесточение, с което върви войната в момента и някак да направи по-близък нейния край. Всички се надяваме на това.

И като хора, и като християни на първо място трябва да поставим човешкия живот, неговата защита трябва да бъде първото, което да ни води. Може би второто, не по-малко важно, е запазването на културно-историческото наследство, то трябва да бъде пазено и защитавано.

Манастирът „Бернандин“ в град Лвов

Призивът за защита на културно-историческото наследство си заслужава да бъде чут от руската страна, а и изобщо от всички, които имат някакво отношение към този конфликт, защото това, което се случва в момента в Украйна, а и в други страни, които се намират в този конфликт, е именно безжалостното унищожаване на всичко, което човешката цивилизация е съградила векове наред. И като граждани, и като хора трябва да се противопоставим.“

Това, което правят архивите и останалите културни институции е увеличаването на т.нар. “застрахователен фонд“, който всяка една активна институция има. Това са микрофилмови копия, които се съхраняват на друго място, различно от мястото, в което се съхраняват оригиналите. В случая на въоръжен конфликти или на природно бедствие и загубата на оригиналите ще останат микрофилмовите копия.

Другият процес, който върви паралелно, е дигитализацията, на която трябва да се гледа като на втори, резервен вариант. Искам да уверя всички, че на този етап документалното наследство на нацията е гарантирано.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31