Архитектурата – като символ и въплъщение на политиката на нациите. Това е темата на международния форум "Архитектура и политика през XX век – от изобретение до културно наследство". 22-ма лектори от 12 европейски страни на 3 езика – френски, английски и български език. Не се говори общо за архитектура, а има и свои фокуси.
Форумът е организиран от Френския институт в България и партньори и се провежда на 9 и 10 юни 2022 г. в НДК и БТА. Събитието е част от българската програма на Френското председателство на Съвета на ЕС.
Ето какво разказва в "Артефир" за събитието Мария Конакчиева, представител на Френския институт:
"Архитектурата е памет на социума. Ние сме част от историята. Когато ние всички унищожаваме/оставяме да се рушат сгради, които дават облика на града и страната, унищожаваме себе си и нашата памет. Затова смятам, че този форум е много важен."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Архитектурата, сред всички останали изкуства, най-пряко въплъщава политиката на нациите както в градски мащаб, така и в мащаба на отделни сгради. Същевременно, малко исторически епохи извън XX век са виждали толкова значителни сътресения да се съчетаят едновременно в областта на архитектурата и в тази на политиката.
Без претенция да съставя някаква невъзможна цялостна картография, настоящият форум си поставя за цел да се изправи лице в лице с някои от най-значимите експерименти, провели се в Европа между края на Първата световна война и края на Студената война, като подчертае сложните връзки между дискурсите и политическите стратегии, но също така и промените в изразния и строителния речник, за които свидетелстват, измежду други явления, монументалните сгради, обичайно свързвани с тоталитаризма.
Ще бъдат показани както линиите на приемственост, така и разломите, разпознаваеми между 20-те и 80-те години на ХХ век. Ще бъде разгледан и начинът, по който много от най-забележителните архитектурни творби се превърнаха в обекти на наследството, понякога след ожесточена полемика, тъй като така може да бъде измерена съпричастността на гражданите към работата на архитектите и към стойностите, които въпросните творби видимо олицетворяват.
Снимки – Френски институт в България
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg