Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Машини като мен

инж. Галина Ангелова и Недко Перчемлиев
Снимка: Зорница Гъркова

Преди няколко години на български език беше публикуван романът "Машини като мен" на британския писател Иън Макюън. "Машини като мен“ разказва за хуманоиден робот, закупен от човешко същество, който изключително бързо се учи на това да бъде колкото се може по-близо до човека, да бъде колкото се може повече човек.

Този текст се нарича така заради представата, която човечеството добива за машините и роботите. Повечето от нас си представят хуманоиден робот, когато чуят за роботи. Това казва младата инженерка Галина Ангелова, която заедно с приятеля си Недко Перчемлиев създава машини. Не хуманоидни, а машини, които помагат при производството на други неща, най-вече в хранително-вкусовия сектор. Някой от тях приличат на голяма ръка, която върши някои дейности вместо човека.

Представете си, че искате да можете да белите тикви механизирано. Каква машина би била нужна за този процес? Недко Перчемлиев и Галина Ангелова ще я проектират и изработят. Двамата млади инженери са от Димитровград, Недко е докторант и преподавател в Химикотехнологичния и металургичен университет в София, а Галина пише докторат към Университета по хранителни технологии в Пловдив. Производствената им база се намира в София, в нея има големи и сложни машини, а Недко и Галина вече са изработили машина за белене на тиква по поръчка от клиент.

Само че те не са инженерите, посветени изцяло на машините. Дават си сметка, че човешките умения – като рисуването, свиренето на саксофон и засаждането на гора – ще съпътстват човечеството винаги. Това е и голямата им мечта – да имат място, което да превърнат в гора – по едно засадено дърво за всяка създадена машина.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимка – Зорница Гъркова
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47