Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва с българските чартърни полети?

Снимка: БГНЕС

73% от европейците планират да пътуват през следващите 6 месеца. 60 на 100 от тях планират да пътуват повече от веднъж. Това проучване посочва като най-ентусиазирани пътешественици през лятото на 2022 г. – поляците, испанците и нидерландците. Трима от четирима в тези държави планирали летни пътувания, сочат данни на Европейската комисия по туризъм.

31% се насочвали към съседни страни, а 30% от анкетираните смятали да почиват в собствената си страна. Близо половината анкетирани са отделили до 1000 евро бюджет на човек за предстоящото пътуване. Данните от подобно проучване отново ни карат да се замислим за това къде сме като член на ЕС.

Какво се случва с българските чартъри?

“За възстановяване на бранша не мога да говоря, по-скоро мога да говоря за възстановяванията на пътуванията от страна на туристите. Хората все повече започнаха да се отпускат“, казва в “Нашият ден“ туроператорът Мария Минчева и допълва:

“Можем да говорим за бум на пътуванията. Интересът е много голям, чартърите за дестинациите се пълнят доста по-рано, отколкото се очакваше. Турция остава едно от най-предпочитаните от българи дестинации колегите, които организират чартърите вече искат допълнителни самолети за юли и август,  които също се запълват доста бързо.“

“Появяват се още желани дестинации, една от тях е Тунис, която е доста интересна не само като плаж, море, обслужване, но има и какво различно да се види на фона на всичко европейско, което са вижда. Започват да се възвръщат пътуванията до Италия и Испания. На място туристите имат възможност да се включат в екскурзии“, посочва още тя и подчертава:

Българският турист все повече се интересува от това какво може да види на място.“

Чуйте разговора и анкетата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39