Иван Христов – поет, литературовед от БАН и музикант, издаде втората си монография след "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното".
"Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността" изследва темите, посочени в заглавието, през литературната ни традиция. Авторът интерпретира модернизма у нас от появата му, през превръщането му в традиция, като стига дори до съвременни литературни явления като постмодернизма.
Иван Христов анализира процесите, разглежда модернизма не статично, проследявайки развитието му, а като динамика. Както четем в анотацията:
"За фокус на изследването е избран българският литературен модернизъм в съпоставителен анализ с няколко важни за идентичността понятия, а именно – родното, женското, чуждото, медиите, социалистическия реализъм, българския литературен постмодернизъм“.
Повече подробности около акцентите в монографията и откритията в нея можете да научите от интервюто със самия автор Иван Христов.
Иван Христов (1978) още с първата си стихосбирка "Сбогом, деветнайсти век" получава наградата за поетичен дебют в Националния конкурс "Южна пролет". Следващата е "Бдин" (2004), за която получава Националната литературна награда "Светлоструй". Заедно с писателите Петър Чухов и Емануил А. Видински и преводачката Анджела Родел, етномузиколог, основава групата "Гологан" и издава музикалния албум "Опит за запомняне". Иван Христов е защитил докторат в Институт за литература към БАН. Автор е на изследването "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното" (2009).
Снимки – БНР, ИЦ "Боян Пенев"
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg