Иван Христов – поет, литературовед от БАН и музикант, издаде втората си монография след "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното".
"Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността" изследва темите, посочени в заглавието, през литературната ни традиция. Авторът интерпретира модернизма у нас от появата му, през превръщането му в традиция, като стига дори до съвременни литературни явления като постмодернизма.
Иван Христов анализира процесите, разглежда модернизма не статично, проследявайки развитието му, а като динамика. Както четем в анотацията:
"За фокус на изследването е избран българският литературен модернизъм в съпоставителен анализ с няколко важни за идентичността понятия, а именно – родното, женското, чуждото, медиите, социалистическия реализъм, българския литературен постмодернизъм“.
Повече подробности около акцентите в монографията и откритията в нея можете да научите от интервюто със самия автор Иван Христов.
Иван Христов (1978) още с първата си стихосбирка "Сбогом, деветнайсти век" получава наградата за поетичен дебют в Националния конкурс "Южна пролет". Следващата е "Бдин" (2004), за която получава Националната литературна награда "Светлоструй". Заедно с писателите Петър Чухов и Емануил А. Видински и преводачката Анджела Родел, етномузиколог, основава групата "Гологан" и издава музикалния албум "Опит за запомняне". Иван Христов е защитил докторат в Институт за литература към БАН. Автор е на изследването "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното" (2009).
Снимки – БНР, ИЦ "Боян Пенев"
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg