Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Пирин пее“ събира над 1500 участници в местността Предела

На утрешния 30 юни се открива 16-ото издание на “Пирин пее“. Тази година съборът отбелязва 60 години от първото си издание.

ХVI събор на народното творчество "Пирин пее“ 2022 г. ще премине под патронажа на президента на Република България Румен Радев и ще се проведе на 30 и 31 юли 2022 г. в местността Предел. 

Тази година “Пирин пее“ събира над 1500 участници от всички общини на територията на област Благоевград, както и гости от цяла България.    

“Пирин пее“ се провежда всяка четна година, в края на месец юли или началото на месец август (събота и неделя). Хиляди самодейци представят неподправената хубост на народното творчество, обагрят планината с цветовете на носиите и огласят Пределските ливади, а стотици хиляди любители на фолклора от България и чужбина посещават традиционно събора.

Съборът „Пирин пее” не е фестивал, а движение за издирване, съхранение и популяризиране на изворни народни песни и традиции, подчертават от журито. Той е поредица от местни и общински празници на народното изкуство, изучаване на фолклора и етнографска образност.

На концертите се представят образци на народната песен, танц, обреди, занаяти, народен инструментариум, удивителните костюми и накити, везмо и шевици, религиозно-езическите вярвания и ритуали, цялата календарно-обредна система. Началото е поставено през 1962 г. и до 1985 г. се провежда на всеки пет години. През 1985 г. тази забележителна проява на автентичните фолклорни традиции на Пирин е преустановена.

След 12 години Съборът на народното творчество „Пирин пее” успешно е възстановен и заявява своето присъствие в културния живот на България и Пирин, заявява и своето намерение да насърчи и да запази уникалното фолклорно наследство на Югозападна България.

Фолклористът Костадин Динчев е свързан с “Пирин пее“ от самото му създаване като член на журито:

“Това беше едно движение за издирване, съхранение и популяризиране на фолклорното наследство. Търсеха се всички онези корени, те бяха заложени в родовите срещи, които се правеха и се стремяхме към някаква обществена изява“, разказва той.

Чуйте разговора в звуковия файл и запис от Златния фонд на БНР. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26

Идва ли краят на изкопаемите горива?

Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20