Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Анастасов: Загубихме илюзията, че живеем в по-добър свят

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кои зони от света да наблюдаваме в новия сезон на външнополитически събития?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът и историк Христо Анастасов:

“Загубихме илюзията си, че живеем в един свят, който задължително е по-добър от предишния. Свят, който е научил страшните уроци на ХХ в. и няма да позволи ужасите в него да се повторят“, казва той в ефира на БНР и допълва:
“Да спорим дали заплахата идва от Запад е като да твърдим, че слънцето изгрява от запад. Хората, които отричат очевидното са два типа – такива, които са решили, че им харесва това, което се случва и тези, които са решили да не виждат какво се случва. Но имаме страшния ужас на войната, който непредизвикано съсипва голяма европейска страна и това се случва много близо до нас“, казва още той.

Стратегията на Путин

“Използването на проблеми, които сам създаваш, за да убедиш маси от хора, че ти си разрешението на проблема“, посочва той и подчертава:

“Русия все повече се превръща в нещо като тоталитарен режим. Ако при авторитарния режим инакомислието публично и ясно е забранено, тоталитарният режим не толерира дори малки разговори и някакво място на свободата на словото.“

Чуйте  пълния коментар в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55