За втори път картини на Ан де Колбер - Христофоров бяха подредени в изложба в Американския университет в България (АУБ). Картините, в които природата и човекът живеят в хармония, в които не са нарисувани хора, но човешкото присъствие е осезаемо, привлякоха много почитатели на изобразителното изкуство тази вечер в кампуса на висшето училище в Благоевград.
Ан дьо Колбер Христофоров е френска аристократка и художник, съпруга на проф. Боян Христофоров, световно известен български лекар.
Тя произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.
Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.
“За втори път имам изложба в университета в Благоевград. Това, което ме впечатли е приятелството, което може да съществува между народите. Бяхме заедно, вдигахме наздравица и говорехме пред моите картини за това – как може културата да донесе спокойствие и мир в живота“, разказа тя в “Нашият ден“.
“Тя продължава традицията на своя род на разпространение на френската култура по света. Повече от три десетилетия в дома си в Париж, заедно с проф. Боян Христофоров, тя приютява, подкрепя и изхранва таланти. Те пребивават по време на цялото си следване в дома на Ан дьо Колбер Христофоров. Това са математици, певци, цигулари. Броят им до момента е 87.
Имахме деца от всички държави, раси и религии. Ние сме една много голяма интернационална фамилия. Аз самата съм от семейство с десет деца. Баща ми ме научи, че е по-вкусно да изядеш една филия хляб, споделена с другите. Боян дойде в Париж беден, от фамилия на имигранти“, разказва Христофоров в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg