Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ан дьо Колбер-Христофоров отново представи най-новото от творчеството си у нас

2
Ан дьо Колбер-Христофоров
Снимка: www.aba.government.bg

За втори път картини на Ан де Колбер - Христофоров бяха подредени в изложба в Американския университет в България (АУБ). Картините, в които природата и човекът живеят в хармония, в които не са нарисувани хора, но човешкото присъствие е осезаемо, привлякоха много почитатели на изобразителното изкуство тази вечер в кампуса на висшето училище в Благоевград. 

Ан дьо Колбер Христофоров е френска аристократка и художник, съпруга на проф. Боян Христофоров, световно известен български лекар.

Тя произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.

Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.

“За втори път имам изложба в университета в Благоевград. Това, което ме впечатли е приятелството, което може да съществува между народите. Бяхме заедно, вдигахме наздравица и говорехме пред моите картини за това – как може културата да донесе спокойствие и мир в живота“, разказа тя в “Нашият ден“.

“Тя продължава традицията на своя род на разпространение на френската култура по света. Повече от три десетилетия в дома си в Париж, заедно с проф. Боян Христофоров, тя приютява, подкрепя и изхранва таланти. Те пребивават по време на цялото си следване в дома на Ан дьо Колбер Христофоров. Това са математици, певци, цигулари. Броят им до момента е 87.

Имахме деца от всички държави, раси и религии.  Ние сме една много голяма интернационална фамилия. Аз самата съм от семейство с десет деца. Баща ми ме научи, че е по-вкусно да изядеш една филия хляб, споделена с другите. Боян дойде в Париж беден, от фамилия на имигранти“, разказва Христофоров в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Превод: Вера Николова

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00