Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ивана Радонова

Проучване проследява професионалната реализация на дипломираните висшисти в България

Снимка: pixabay

Професионалната реализация на дипломираните висшисти в България ще се проследява и анализира, за да се постигне качествена връзка между образованието и обществените потребности, като се отчитат и изискванията на пазара на труда. Това предвижда споразумение между Министерството на образованието и науката и Европейската комисия.

"Проектът е двегодишен. Ще бъдат проследени две кохорти от студенти, завършили през академичната 2020/2021 година, както и дипломираните през академичната 2016/2017 година“, казва д-р Ивана Радонова, държавен експерт в дирекция "Висше образование" на Министерството на образованието и науката.

Държавите членки се ангажират да събират информация от висшисти и завършили професионално образование и обучение, която е сравнима на европейско ниво. В България за първи път се прави такъв вид проучване. Тук се включват и лицата, придобили степен на професионално образование и обучение. В момента тече втората фаза на проекта EUROGRADUATE, като в него са включени 16 европейски държави.

"Важно е да има обратна връзка какво се случва на пазара на труда през погледа на работодателя, но и през погледа на дипломираното лице", твърди д-р Ивана Радонова

Европейският проект е важен за отделните държави, но и за висшите училища, за да разберат по-добре силните и слабите страни на своите образователни системи. Това ще позволи набавянето на сравнителни доказателства за най-ефективните практики на преподаване, които допринасят за устойчива заетост. Също и да се запълнят празнотите в данните за пазара на труда на завършили висшисти, както и техният  избор да се преместят в чужбина. 

"На национално ниво ни е необходимо, за да можем да планираме субсидирания от държавата прием. Да насърчим обучението в приоритетни специалности, не само според конкретната администрация, но и спрямо пазара на труда и по този начин да се инвестира в качеството на висшето образование“, посочва експертът. 

Ще бъде разработен механизъм в тясно сътрудничество с висшите училища чрез техните кариерни центрове. Той трябва да стане устойчив и да се прилага и в следващите години за всеки един завършил студент. Във висшето училище ще се получава индивидуалната информация, която е необходима, а в МОН ще пристига обобщена информация, въз основа на която ще се следи динамиката в търсенето и предлагането на пазара на труда. Необходимо е да се повиши видимостта на българските висши училища зад граница, допълва д-р Ивана Радонова.

Целия разказ на д-р Ивана Радонова можете да учете в звуковия файл. 

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50