Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Богдан Руйчев:

За двете медицини – конвенционалната и традиционната

Книга за острата и хроничната болка – като две различни биологични явления

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay

Защо и днес съществуват две толкова различни медицини: конвенционалната, западна и традиционната, източна? Възможно ли е в едно човешко същество да работят две различни физиологии? На тези въпроси търси отговор д-р Богдан Руйчев в новата си книга "За произхода на света, живота и медицините на Изтока и Запада“ или гравитационна теория на медицината. Авторът споделя, че 20 години е подготвял този труд , който е писан в продължение на 15 години. 

"Книгата разказва за три физиологични проблема. Първият е замитан от съвременната медицина и проблемът е, че има две медицини, на две скорости“, посочва той.

Според него е невъзможно е да се разделят телесните от психичните прояви. Когато се говори да психични прояви, за емоционални дисхармонии, които лесно могат да объркват цялостната клинична картина, защото под всяка емоция седят нервни медиатори. Именно тази комбинация въздейства на вътрешните органи.

Втората част на книгата отговаря на въпроса как може в този модерен свят да има един човек, а две физиологични схеми.

"Съществува една конвенционална западна, тази, към която сме ние и която познаваме всички и в която завърших успешно анестезиологичния си професионален път, в същото време съществува и една традиционна източна, която има много по-холистичен подход и която е много по-близко до процесите на живота, до самите физиологични явления“, казва  д-р Руйчев. 

Той твърди, че  се търси "общо научно кратно“ между двете физиологични системи и къде те биха се срещнали, то нашата конвенционалната медицина е химия, а източната медицина е физика.

Заради болки в кръста д-р Руйчев, започва да търси обяснение на алтернативното лечение. С изненада той открива, че единствената сила, способна да управлява всичко това, е гравитацията. Така се ражда гравитационната му теория за появата и поддържането на живота. Неслучайно това е първият опит различните клонове на медицината да се обединят в единна наука, а не просто в система.

Гравитацията е стимул за физиологичните прояви у зрелия индивид до самата му смърт, което обяснява принципа на лечебно и профилактично въздействие в учения като тай чи, чи гун, йога, индийските чакри, пентакоординацията и други физически познания, които се разглеждат.

В книгата си д-р Руйчев проследява комплексното наблюдение при холистично лечение на хроничната болка. Той дефинира острата и хронична болка като две различни биологични явления, изискващи два съвсем различни лекарствени и методични подхода за лечението им.

Чуйте целия разговор с д-р Богдан Руйчев в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26

Идва ли краят на изкопаемите горива?

Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20