Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво означава зоопсихолог?

Снимка: БГНЕС

В какво се състои работата на зоопсихолога и какво точно означава това?  Когато хората чуят за тази професия, реакциите обикновено са следните: кучетата нямат нужда от психолог, нужда имат техните стопани, или пък кучетата имат нужда от дресьор, а не от зоопсихолог.

Темата коментира в “Нашият ден“ първият зоопсихолог у нас Александър Георгиев:

“Занимавам се с кучета от дете. Имал съм много и различни породи кучета. Основната порода, с която съм от 1983 г. насам е доберман“, казва той в интервю за БНР.

Според него взаимоотношенията между човек и куче са базирани на психологически елемент - на добро и приятелско отношения или на груба сила. Той посочва, че във всички случаи трябва да балансираме взаимоотношенията си с кучетата.

Той счита още, че работата с хората е неразделна част от психологията с животното и всеки, който работи с кучето си може да постигне резултати.

Георгиев подчертава, че хора, които не са работили с кучета, имат нужда от насока как да се  държат с тях, за да разбират това, което кучето се опитва да каже и да покаже.


Как комуникират кучетата?

“Начинът, по който кучетата комуникират по между си е вербален, невербален и химически или с подушване. Подушването дава при кучетата информация за възраст, пол и здравословно състояние. Езикът на тялото и вербалната комуникация с кучето ни дават възможност да осъществим начин,  по който да комуникираме с животното, което притежаваме и по така съвместният ни живот да бъде по-лесен“, обяснява зоопсихологът и посочва:

“Покорство при кучетата има при положение, че работим с тях, че изградим обща форма на комуникация, която те да разпознават“.

“От опита, който съм имал, съм забелязал, че кучета възпитавани само и единствено с храна в един момент стават проблемни, когато преминат към полова зрялост. Тогава те стават независими и доминантни и не можем да ги накараме да ни обърнат внимание чрез храна“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45

Брадатият лешояд се завръща в българската природа

Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..

публикувано на 15.05.25 в 09:35
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58