Три преподавателки – Албена Макарова, д-р Татяна Иванова и д-р Мина Хубенова, подадоха сигнал за нередности в конкурси за доценти в УНСС. Сигналът беше изпратен до Министерството на образованието през февруари 2022 г. и посочваше, че три от обявените конкурси не отговарят на закона, тъй като са в професионално направление, за което учебното заведение не е акредитирано. Министерството прие сигнала и спря конкурсите.
Въпреки това ръководството на университета уволнява трите преподавателки една по една. Преподавателките твърдят, че уволненията са свързани с техния сигнал и отхвърлят обяснението на УНСС, че няма връзка между тях. Те обясняват, че сигналите за нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси започват още през юни 2020 г., когато са били отправяни до ректора и Академичния съвет.
Докато университетът отрича обвиненията и твърди, че няма връзка между сигналите и уволненията, д-р Мина Хубенова, една от преподавателките, коментира в ефира на “Нашият ден“, че никоя институция не е реагирала на случая до момента.
Д-р Татяна Иванова добавя, че Агенцията за акредитацията е отхвърлила документите за акредитация на УНСС за направленията "Филология" и "Педагогика".
Така развитието на случая след разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа" включва признаването от страна на Министерството на основателността на сигналите, спирането на конкурсите, последващите уволнения на преподавателките и отричането от страна на университета за връзка между сигналите и уволненията.
След разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа", развитието на случая е предмет на коментар в ефира на "Нашият ден". Д-р Мина Хубенова изразява своето недоволство от поведението на ректора на УНСС.
“В единствената си изява по БНТ ректорът на УНСС ни нарече с характерологични особености. Малко са хората, които открито ще застанат пред камера и ще разкажат за тези нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси. До този момент обаче никоя институция не е реагирала“, посочва тя.
Албена Макарова добавя, че съществуват нередности не само в професионалното направление "Филология", но и в други катедри на университета, като са притеснени за процедурите по акредитация на нови специалности.
“Аз съм уволнена именно за това, че съм притеснявала хора в УНСС чрез имейлите си. Относно студентите се твърди, че съм ги притискала, за да свидетелстват, че съм била в часа. Уволнена съм и заради това, че съм поставяла под необосновано съмнение процедурите по акредитация на новите специалности в имейлите си. Министърът отмени длъжността на една от доцентките, за която ние сигнализирахме в срок, но тя продължава да е доцент на УНСС“, твърди Макарова в интервю за БНР.
Съдбата на уволнените преподавателки и последствията за УНСС остават отворени въпроси, които вероятно ще продължат да се развиват и получат по-нататъшно разрешение.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ето каква е позицията на УНСС, прочетена в ефира на “Нашият ден“:
Мина Хубенова е уволнена за плагиатство, доказано от независимо жури през 2022 г. Тя участва в един от прекратените от МОН конкурси, кандидатства за доцент по немски език. При разглеждане на представените от нея материали, научното жури констатира плагиатство
Албена Макарова и Татяна Иванова имат наказания по съвсем други поводи, несвързани с уволнението на Мина Хубенова.
Албена Макарова има забележка за неприсъствие в учебните зали по време на извършени проверки и нарушаване на трудовата дисциплина. Второ наказание, предупреждение за уволнение за нарушаване на основен принцип в академичното поведение, изискващо ангажираност на преподавателите с положителния имидж на университета. Третото наказание е за оказване на вербален натиск на студенти от специалност “Политология“ за подписване на подписка в нейна защита във връзка с поискани от работодателя писмени обяснения за нарушаване на трудовата дисциплина.
Татяна Иванова има дисциплинарно наказание и забележка за неприсъствие в учебните зали.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg