От кого зависи промяната в образованието, дали от държавата или от обществото? Дали само едната страна носи отговорността, или двете заедно могат да формират заедно процес на промяна. В ефира на "Нашият ден" коментира Борис Илиев, преподавател по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".
"Държавата от наше име организира образованието. Следователно трябва да кажем, че държавата прави нещо в образованието, би трябвало по дефиниция да е равнозначно на това, че и ние по този начин се намесваме в държавата", казва той.
Според Борис Илиев държавата носи цялата отговорност какво се случва в образованието, но това не изключва личната отговорност на всеки учител.
Ролята на държавата е да създаде условия на свобода, така че всеки преподавател да поема отговорност, че в тези условия ще протече някакъв качествен образователен процес. Нужна е свобода за всички участници в образователния процес.
"Образователната система има много проблеми. Тя не може да бъде идеална, няма как. И твоята работа като учител е да работиш в една неидеална система", посочва преподавателят.
Личността на учителя е онзи елемент, който поставен в една несъвършена система в класната стая абсолютно реални условия, трябва да я накара да заработи за учениците, казва още Борис Илиев.
Той коментира, че младите учители трябва да бъдат допускани до реалната трудна среда, в която те ще преподават всеки ден. Трябва да има различни стандарти, които да бъдат гъвкави и да отразяват индивидуалните, регионалните и социални различия в образователните нужди.
Чуйте подробности в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg