Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

| обновено на 19.04.24 в 14:21
Снимка: Фейсбук

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси. Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване.

Проектът, наречен "Социално ангажирани изкуства", се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".  Организаторите се надяват, че това ще бъде само началото на една вълнуваща инициатива, която ще продължи да обединява и вдъхновява.

Иван Карастоянов, един от движещите сили зад проекта, споделя: "Преди повече от 10 години работех в една неправителствена организация и в нея правехме проекти на хора с увредено зрение. Като част от тогавашното ми задължение беше да проучвам какви практики има на Запад и какво можем да внесем в България. Един следобед, когато ровех из Интернет по този повод, ми попадна страница, в която се описваше проведен конкурс сред хора със зрително затруднение, които са написали сценарии и за комикси и два комикса са били издадени. Това се е случило 2015-2016 г. в САЩ. Още тогава тази идея ме грабна и исках да направим нещо по въпроса. Миналата година успяхме да напишем проект към Национален фонд "Култура", който спечелихме. Получихме много положителни мнения и си казахме, че трябва да се продължи."

Събитието обещава да бъде интересно и вълнуващо, като участниците ще имат възможността да създадат свои собствени комикси. По време на работилницата ще се разглеждат различни аспекти на творческия процес, а героите, случките и историите ще бъдат записани за по-нататъшно развитие.

"Ще се опитаме да направим смесени екипи от зрящи и зрително затруднени хора, които да разгърнат повече от една история. Незрящите ще измислят историята, случката и мястото, в което да се развива действието с помощта на зрящи доброволци. Впоследствие ще предоставим това на художник-илюстратор или издателство, за да бъде издадено, а после записано от актьори в звукозаписно студио", обяснява Карастоянов.

Целта на инициативата е да се даде възможност на хора с различни възможности да работят заедно и да създадат нещо уникално. Когато едно сетиво е изгубено, то трябва да се компенсира по друг начин, при незрящите това са слух и допир. Този проект предлага алтернативен начин за визуално изразяване чрез описване на изображенията.

Събитието ще се проведе утре в Националното читалище на слепите и започва в 11:00 часа.

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезон 2024 – под въпрос заради липса на кадри. Какво пречи да се внесе работна сила?

Липсата на кадри се превръща в още по-голям проблем на българската икономика по време на началото на новия туристически сезон. Законодателните промени се очертават като нещо неизбежно, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни. Това подчертава Елена Възлева, директор на "Трудова заетост" към Обединени бизнес клубове  в рубриката..

публикувано на 02.05.24 в 11:20

Каква е философията на футболния фен?

Каква е философията на футболния фен – емоциите ли са най-важното, за да бъдеш истински фен, или връзката с един отбор е нещо повече? Разговаряме с двама души, които истински съпреживяват победите и загубите на любимите си отбори – Емилия Николова , маркетинг специалист, и Христо Раянов , журналист. Николова се превръща във фен на "Арсенал"..

публикувано на 02.05.24 в 10:33
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03