В отговор на нарастващия интерес сред българските студенти към обучение в чужбина, Френският институт в България организира събитие с акцент върху висшето образование във Франция под мотото "Учи във Франция, работи в България". Бранимир Генев, отговорник на представителството "Кампус Франс" в България, сподели в ефира на "Нашият ден" подробности за инициативата и целите ѝ.
"Целта на изложението е да запознае българските младежи с възможностите за обучение във Франция", обяснява Генев. В инициативата участват представители на 14 френски висши учебни заведения, включително университети и специализирани висши училища. "Покриваме всички научни области", допълва той, "като сме осигурили и възможности за обучение на френски език в университети извън Франция."
Събитието не само представя образователни възможности, но и цели да насърчи младите българи да се завърнат и развиват кариерата си у дома. Френски компании, опериращи в България, също ще присъстват на изложението, за да представят конкретни възможности за работа с изискване за владеене на френски език. "Търсим начин българските студенти да се възползват от възможностите, които Франция предлага, но също и да се върнат с нови знания и да допринесат за икономиката на България", казва Генев.
Съществен акцент на изложението ще бъде щандът на хора, които вече са завършили висше образование във Франция. Те ще предоставят ценни съвети на бъдещите студенти и ще споделят своя опит, като по този начин ще помогнат на младежите да направят информиран избор за своя образователен път.
Тази инициатива от страна на Френския институт е ключов пример за усилията в подкрепа на българските студенти, насърчавайки ги да придобият международен опит и същевременно да видят възможности за кариерно развитие в родината си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg