В отговор на нарастващия интерес сред българските студенти към обучение в чужбина, Френският институт в България организира събитие с акцент върху висшето образование във Франция под мотото "Учи във Франция, работи в България". Бранимир Генев, отговорник на представителството "Кампус Франс" в България, сподели в ефира на "Нашият ден" подробности за инициативата и целите ѝ.
"Целта на изложението е да запознае българските младежи с възможностите за обучение във Франция", обяснява Генев. В инициативата участват представители на 14 френски висши учебни заведения, включително университети и специализирани висши училища. "Покриваме всички научни области", допълва той, "като сме осигурили и възможности за обучение на френски език в университети извън Франция."
Събитието не само представя образователни възможности, но и цели да насърчи младите българи да се завърнат и развиват кариерата си у дома. Френски компании, опериращи в България, също ще присъстват на изложението, за да представят конкретни възможности за работа с изискване за владеене на френски език. "Търсим начин българските студенти да се възползват от възможностите, които Франция предлага, но също и да се върнат с нови знания и да допринесат за икономиката на България", казва Генев.
Съществен акцент на изложението ще бъде щандът на хора, които вече са завършили висше образование във Франция. Те ще предоставят ценни съвети на бъдещите студенти и ще споделят своя опит, като по този начин ще помогнат на младежите да направят информиран избор за своя образователен път.
Тази инициатива от страна на Френския институт е ключов пример за усилията в подкрепа на българските студенти, насърчавайки ги да придобият международен опит и същевременно да видят възможности за кариерно развитие в родината си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg