Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална програма събира родови истории на българи у нас и в чужбина

| обновено на 12.11.24 в 09:52
Снимка: Уикипедия

На днешния 12 ноември в Националния археологически институт с музей при БАН от 11:00 ч. служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие форум, посветен на неразказани истории на достойни българи, които са допринесли за развитието на страната ни и зад граница. Новината бе съобщена от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

Форумът се реализира в рамките на Националната програма "Неразказаните истории на българите", която цели да съхрани и популяризира родовите истории на наши сънародници, допринесли за значими събития в миналото, както и постиженията на съвременни българи с принос към цивилизационното развитие на България.

Програмата обхваща широк спектър от изследвания и проекти, създадени от български неделни училища под формата на филми, книги, презентации и доклади. Всички тези материали ще бъдат представени на форума, на който ще присъстват и посланици на инициативата. Сред тях се отличават имената на писателката и преводач Здравка Евтимова, композитора и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачката на унгарска поезия Светла Кьосева и преподавателката по български език и литература в Атинския университет.

В интервю за предаването "Нашият ден" г-жа Ваня Балчева, ръководител на програмата, разказа повече за нейните цели и значимост. Тя подчерта важността на инициативата в провокирането на интерес сред младите хора, както учениците в българските неделни училища, така и студентите българисти в университетските лекторати по български език и литература. "След старта на проучванията и популяризирането на училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, програмата тръгна с голяма емоция и вдъхновение на 1 март, водена от г-жа Наталия Михалевска”, сподели Балчева.

"През 2022 г. тя сформира екип, който започна да работи по идеята, през 2023 г. вече програмата беше одобрена с решение на Министерския съвет. За наша радост тя стигна до нашите колеги от училищата в чужбина и лекторатите. Те представиха, както сови родови истории, така и истории за значими събития от миналото", каза още тя.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30