В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова, изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен редактор на вестник "БГ Бен".
Райна Манджукова акцентира върху мащаба на задачите, които изпълнява Агенцията за българите в чужбина, отбелязвайки, че тяхната дейност надхвърля рамките на официалния устав. Според нея повечето българи зад граница не искат да прекъсват връзката си с родината, което налага гъвкав и разнообразен подход.
"Най-важното, което прави Агенцията, не може да бъде побрано в административен документ", заяви тя. Според Манджукова е ключово да се разбере, че съществуването на институция, която отговаря за българите зад граница, е изключително важно за тях.
Дейността на Агенцията се развива в две основни направления. Първото включва инициативи в България в сферата на културата и образованието. „Тези инициативи са или пряка дейност на агенцията, или в партньорство с други организации“, добави тя.
Северино Кожухаров сподели трудностите, пред които е изправена една българска медия в чужбина. Вестник „БГ Бен“, който вече повече от 20 години съществува във Великобритания, е пример за усилията за запазване на културната идентичност и информираността сред българската диаспора.
„Да оцелееш в чужбина е много трудно, особено във Великобритания. Това не е бизнес проект, а по-скоро благотворителен – издържаме се основно от реклами“, обясни той. Въпреки предизвикателствата, Кожухаров подчерта, че основната мисия на медията е да обединява българите в чужбина, като предоставя трибуна на всяка културна или публична инициатива.
Диалогът между Манджукова и Кожухаров показа, че запазването на българската културна и национална идентичност зад граница изисква както институционална подкрепа, така и усилия на местно ниво. Докато държавните институции се стремят да разширят обхвата на своите програми, инициативи като вестник „БГ Бен“ показват силата на общностните проекти в изграждането на връзки между българите по света.
Слушайте!
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg