Eмисия новини

Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Втората съпруга на цар Иван Асен I е Елена. След убийството му, Елена се оттегля в манастир и приема името Евгения.

Търси и съпругата – не просто жената

Казват, че зад всеки велик мъж се спотайва велика жена. Потвърждава ли го историята на Второто българско царство с промените, които нерядко настъпват в официалните роли на съпругите на някои от тогавашните царе, които продължават да предизвикват историците?..

публикувано на 12.08.20 в 17:15
Жако, африкански сив папагал – притежава изключителната дарба да говори и да имитира почти всички звуци

Животни-буфосинхронисти

Има за какво благородно да завиждаме на животните – на сокола за хищното му зрение, на акулите, мечките и кучетата за обонянието, на делфините и прилепите – за тяхната ехолокация... да не говорим за инфрачервените сензори на змиите или за ултравиолетовата..

публикувано на 10.08.20 в 15:05

Природни пещерни фантазии

Пещерата Венеца се намира недалече от Белоградчик в Стара планина. В нея освен забележителни сталагтити, сталагмити и сталагтони могат да се открият и далеч по-редки карстови образувания, които растат не по вертикала, а... настрани. Пак там любителите на..

публикувано на 05.08.20 в 15:05
Часовник, изработен от Жан-Пиер Латц във Франция в средата на 18-и век, включен в колекцията на Ермитажа, Санкт Петербург, Русия

Време на около... ръка разстояние

За времето като феномен е изговорено и изписано какво ли не, но изненади не липсват дори при безкрайните ни опити „да го опитомим” в часовниците, за да синхронизираме секунди и минути с часове в своите всекидневни изисквания за точност.  Дали и в този..

публикувано на 04.08.20 в 17:09
Връх Безбог в Пирин

С Бог на връх Безбог

Нашата страна се гордее с много планински върхове, които крият мистерии на повече от 2000 метра надморска височина. Един от тях е Безбог, част от загадките на който разгадава предаването „Безбог и планинските спасители“ . Как и защо не на шега хората от..

публикувано на 03.08.20 в 15:08
Къдроглавият пеликан

Златните криле в резервата „Сребърна“

В своето предаване от поредицата „Природните резервати на България“ Елена Кортел ни повежда към северната ни речна граница, където в близост до река Дунав царуват много уникални биологични видове, за които ни припомня краткият вариант на днешната..

публикувано на 29.07.20 в 14:20

Колкото по-цветно, толкова по-сиво

Парадокс? Ни най-малко. Достатъчно е да погледнем малко по-отдалеч съвременните градове. Многоцветните сгради, допълнително нашарени   с безброй реклами и пъстри витрини, създават общо впечатление за сивота. Цветовете са ключов елемент в архитектурата, с..

публикувано на 28.07.20 в 16:24
Крепостта Землънград се намира на десния бряг на р. Струма

Земенският пролом и манастир

Поредната от нашите „Приказки за скали и вода“ с автор Роза Дамянова в джобен формат ни отвежда към предаването „Земенския пролом и манастир“ – район, определен от Константин Иречек в книгата му „Пътувания към България“ като „най-красивият кът на..

публикувано на 27.07.20 в 16:20
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Разходка в Сливенските Алпи

В този чудноват район на страната ни, в който се издига върхът с гордото име „Българка“ на около 30 километра от Сливен, се намира прочутата местност „Карандила“, името на която идва от турското „кара“ – „черно“. Защо това място е свързвано с черния цвят..

публикувано на 23.07.20 в 09:05

Бяло, черно и по средата – червено

Това в праисторически времена е цветното изражение на всемира. Бялото е светлината, денят, добрите сили, черното – нощта, агентите на мрака и смъртта. А какво символизира червеното – чуйте в поредицата на „Радиоенциклопедия“ „ Цветно, по-цветно…..

публикувано на 21.07.20 в 17:02