Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прилагането на преференциалния вот трябва да бъде усъвършенствано

Манол Генов - депутат от БСП в 43-то НС

Преференциалният вот е мажоритарен елемент в избора, но в него има много неща за дискутиране. 

Това заяви  осмият в листатата на БСП – за Пловдив – Област Манол Генов, който измести  втория – 27-годишния докторант по „Политически науки” Галин Дурев. Тези неща са свързани с въпросителните, които партиите поставиха пред избирателя в миналото НС и които затрудниха избирателя при реализацията на  преференциалния вот в изборния ден, както и  слабия ангажимент на държавата  в лицето на ЦИК  при разяснителната кампания за преференциалния вот. Доказателство за това са множеството невалидни бюлетини в страната. 

 Според Генов  пропуск на ЦИК е отсъствието на преценка за  това, че  у всички партии е била налице нагласата за прилагане на преференциален вот. Той предположи, че болшинството от невалидните бюлетини са били за БСП,  но ефектът от мажоритарния вот, който има за цел да привлече хора, които не са пряко ангажирани с политиката на партиите, е бил загубен, заради  начина, по който той е упражнен.  Генов  изрази надежда, че ако партиите  искат да се съобразят с мнението на избирателите, начинът  за прилагане на мажоритарния вот ще бъде усъвършенстван, за да могат избирателите да се ориентират по-лесно и да упражняват ефективно правото си на преференциален вот.

Попитан за каузата, която ще отстоява като мажоритарен  депутат от БСП в 43-то НС, Генов  заяви, че застава зад  платформата на БСП, програмата на конгреса и предизборните обещания на социалистическата партия. БСП не трябва да губи самочувствие, заяви Генов с аргумент, че само в Пловдивска област събраните  гласове са около 28 000, а от 15-те хиляди невалидни бюлетини  вероятните за БСП са около 10 000. Реалният резултат се отчита по действителните бюлетини, но трябва да отчитаме и нагласите на хората, подчерта Генов..

Какви ще бъдат ролята и мястото на БСП в бъдещото управление ?

Политиката не признава думите „Никога” и „не”,  но участието във властта с ДПС донесе доста негативи за портията, подчерта Генов.  Невъзможно е да  водиш преговори с ГЕРБ, визирайки Борисов, който в десетте си опорни точки за управлението вписва на първо място изваждане от властта на БСП.  Това е все едно да ядеш мед с мечката, която ще изяде или теб, или меда, заяви още Манол Генов. Всеки да погледне себе си какво е свършил на изборите и да си даде оценка. Според него прибързани решения не трябва да бъдат вземани, а трябва да се направи по-дълбок анализ за представянето на партията за изборите,  подчерта Манол Генов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39