Време, в което институциите изпитват вина към гражданите, време на хейтъри, време на свръхочаквания и на свръхразочарования. Описанието на темпоралната рамка, в която живеем, взимам назаем от реплика на знакова фигура от най-близката история на България от филм за българския преход, който БНТ снощи излъчи.
Подобна характеристика на обществения климат обаче звучи така актуално сега, както и преди 5, и преди 10, а и преди повече години, сякаш, за да бъде подложен на тест прагът на обществената устойчивост. Въпреки че вчера поредните преговори за коалиционно споразумение между ГЕРБ и реформаторите отбелязаха напредък, все още е рано за него да се говори като за успешно осъществен акт, който да внесе промяна в нагласите на гражданите. С литературния критик и носителя на Националната награда на името на Николай Хайтов Емилия Каменова - разговор за големия дисбаланс между представи и действителност.
Р.П: Казвайки отново честита награда за Вашия роман „Страсти и неволи”, кажете възможно ли е да бъде направена някаква аналогия между времето, което изследвате в нея и съвремието ни?
Е.Каменова: Книгата обхваща период от граничните години на Освобождението до съвременността. Такава аналогия може да се направи винаги, но печалното е, че повтаряемостта не може да бъде изтръгната от съзнанието на хората, от механизмите, с които те реагират, повтаряемост, която говори за това, че българинът не обича да се учи от уроците на историята.
Р.П: Коя е най-ефективната форма за граждански натиск нвърху политиците. Дали това е протестът или има и нещо друго?
Е.Каменова: Повече залагам на „нещо друго”. Аз участват в учителската стачка, минах през всичките нейни вълнения, радости и разочарования тогава, когато политици, които са и сега на политическата сцена, я нарекоха „седянка”. И не мога да приема, че радикалното противодействие може да реши проблем, защото не се знае кой стои зад него и дърпа конците. Едновременно с това си мисля, че съвременният гражданин има нужда да бъде по-компетентен, по-подготвен, защото понякога той протестира срещу нещо, което по закон е дадено. Протестира срещу презумпцията, която няма как да бъде отхвърлена и става поредният бунт в чаша вода, който не може да промени нищо. Има много хубава английска пословица, която Хайтов често цитира: „дяволът е в подробностите”.Всеки от нас има мнение за макрорамката, но когато стане дума за детайла, започват да си навеждат главите. Именно затова аз залагам на необходимостта от по-висока компетентност, за която непрекъснато да се говори. Иначе гастрольорите по медиите, изпълняват една и съща роля.
Р.П: може ли изходът от кризата да бъде решен с конкретно действие, ако генезисът на проблема си остава непокътнат – нещо, което убягва на политиците?
Е.Каменова: Въпросът е сложен, защото много зависи от конкретната практика, която ще се предприеме, защото тя може да доведе до поредното отлагане.
Повече чуйте от интервюто с Емилия Каменова
Веселин Костов е основател и председател на „Браво Пловдив“ и според него признанието на Борисов, че е наредил освобождаването на Ерол Садъков, за да се дистинцира местната власт от всички, за които има съмнения, че се свързани с контрабанда, е популизъм, "който прикрива доста други неща". Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от..
Много е объркваща "салатата от контрабандни канали" (бел.ред. по думите на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов), защото освен национални има и много пловдивски връзки, които обикновеният човек няма как да знае. Това коментира в предаването "Ден след ден" Тихомир Безлов , експерт от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който от години разследва..
ПП-ДБ внасят днес в Народното събрание проекторешение, с което вътрешният министър да бъде задължен да предоставя цялата информация по случая с контрабандния канал в Пловдив , а след празниците да бъдат изслушани в пленарна зала и полицаите от ГДБОП, разбили канала, което техни началници се опитаха да осуетят. Според народния представител от..
Градският транспорт в Пловдив да стане общински, като единствено така ще се гарантира качеството на услугата – заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на комисията по транспорт в Общинския съвет Симеон Петров от партия „Възраждане“. „Автобусите са мръсни, нередовни, пропускат спирки и в тях шофьорите си позволяват да пушат“ –..
След София и в Пловдив бе открита " Розова къща ". Дейността на центъра е насочена към хора, които страдат от зависимости към психоактивни вещества и/или алкохол и предлага социална подкрепа, за да им помогне да започнат нов етап от живота си. Зам.-кметът по спорт и социална политика Николай Бухалов участва в откриването на Дневен център за..