Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Към историята се обръщаме, когато настоящето невралгично боли

Покана за премиера тази вечер в клуб „Петното на Роршах”  - там ще се състои премиерата на историческия роман „Самуил – цар български” с неиздаван досега епилог написан от Димитър Талев преди повече от половин век. 

 Книгата се отпечатва във връзка с 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, която отбелязваме тази година. Анализ на романа – летопис за края на първата българска държава ще направи доц. д-р Живко Иванов – декан на филологическия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски”. С него разговаряме за темелите на духа, които ни правят повече българи и за мотивацията да направи представянето на книгата.

Според доц.  Живко Иванов историята, сама по себе си, не е толкова интересна, колкото интересът към действителността, имащ корени в историята. Посланията, които текстът отправя към днешното време, са интересни и  изданието изпълнява задачата да „оживи” трилогията на Талев.  Доц. Иванов подчерта, че тя е написана  заедно с други исторически текстове в края на 50-те години и точно по това време се появява и романът на младия Антон Дончев за Самуил. Така се получава препредаване на щафетата, каквато е мисията на историческия роман.

Трилогията на Талев не е само историческа, според доц. Иванов, защото в изданието намират място и ремарки, и спомени, които създават новия контекст на книгата.  Същественото е да се направи аналог със съвременното схващане за Самуил. Когато казваме  първия български цар, следва как днес Македония гледа на това, как и къде поставяме факта. 

Според Иванов фактите се възприемат в съвременния им контекст, като даде пример как ние гледаме на съвременните събития от историчеса гледна точка. Хората изучават историята, за да попълват дефицити в настоящето. Това събужда интереса към миналото и не трябва да се отнасяме към историята като към нещо, което се е случило отдавна и няма отношение към нас. Точно обратното е -  от история се интересувамо, защото сега много невралгично нещо ни боли и това ни насочва към историята. 

Повече чуйте от интервюта на Веселина Пеева в звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37