Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица от семинари, свързани с билкопроизводството предстоят в Пловдивска област

| обновено на 09.03.15 в 15:00

В периода от 12 до 27 март, в шест населени места, в област Пловдив ще работят приемни, в които фермери, билкозаготвители и всеки, който желае да намери поминък в лечебните растения  ще може да зададе въпросите си и да получи лична консултация. 

От 09:30 до 16:00 часа едни от най-добрите експерти в сферата на култивираното отглеждане на ЛР, правилното събиране и преработка на билки ще направят представяния на основната информация и след това ще бъдат на разположение за индивидуални срещи, както следва:

•  на 12 и 13 март - в с. Труд, общ. Марица, в Кметството

•  на 23 март - в гр. Карлово, в хотел „Щерев”

•  на 24 март – в с. Калояново, в киносалона в сградата на Общината

•  на 25 март - в гр. Първомай, залата на Общината

•  на 26 март - в гр. Стамболийски, в залата на Читалището

•  на 27 март - в с. Стряма, общ. Раковски, в залата на Читалището.

Всеки желаещ ще може да получи информация и материали по следните теми:

- Устойчиво ползване на лечебните растения (ЛР) – правилно събиране и първична преработка за получаване на качествени билки, на добра цена;

- Култивиране на лечебни растения – видове, технологии, посадъчен материал,  добри примери у нас, информация за контакт с производители на разсад и експерти от района и страната;

- Изисквания на международния пазар и добри практики в Европа;

- Мерки за подпомагане на земеделските производители, които култивират ЛР и преработват билки по Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.)

- Лечебните растения като ресурс за развитие на екотуризъм.

Желаещите могат да направят предварителни заявки за срещи, консултации и информация, както в рамките на работното време на приемните, така и извън него.

Информация за работата на приемните е на разположение във всички общински администрации и общински служби „Земеделие” в област Пловдив, в офиса на ТОО – Пловдив към НССЗ, както и сайта на проекта www.susherbsbg.eu .

За повече информация, можете да се свържете:

- с екипа на Проекта на посочените по-долу телефон и електронен адрес и с експерта по ЛР, Димитрина Ботева - на тел: 0887 214 858,

- с ТОО - гр. Пловдив на НССЗ на телефон 032 / 62 67 56, 0889 609 199 и електронна поща plovdiv.m@naas.government.bg .

Приемните са част от изпълнението на Проект „Популяризиране на устойчиво ползване на билките в България”, съфинансиран по програма Лайф + на Европейската комисия и изпълняван от Фондация „Информация и природозащита”, в партньорство с  Българско национално радио. Основната му цел е разпространение на знания за опазване на богатите ресурси от лечебни растения и устойчивото им ползване в полза на поминъка на местните хора и икономиката на страната ни.

България е един от най-богатите в Европа и Света страни по ценни за фармацията, козметиката и хранително-вкусовата промишленост лечебни растения. С десетки пъти по-малка територия от тази на Индия и Китай, притежава изключителни ресурси и пропорционално на площта си, ги превъзхожда по количества годишен износ на билки. Това се дължи на изключително благоприятните климатични и почвени условия и богатия фонд от местни видове.

Почти 80% от годишната ни реколта от билки, обаче се изнася в сурово състояние или просто изсушена, което носи много малка печалба за събирачите и билкозаготвителите. Наред с вековните ни традиции в ползването на лечебни растения, каквото е производството на розово масло, например могат да се развиват и съвременни производства. Добавянето на стойност може да става по различни начини – производство и пакетиране на чай и подправки, извличане на екстракти и влагането им в разнообразни крайни продукти и др. Добри примери на такива производства вече има не само в област Пловдив и една от целите на приемните е да ги популяризира и помогне да се умножават.

Повече научаваме от Димитрина Ботева, експерт по лечебни растения от фондация "Информация и природозащита":




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вторият ешелон на МОСВ е сред виновните за контрола на въздуха

Системата за измерване на въздуха в България е опетнена, злепоставена, изложена, развалена, орезилена, ... каквито са българските значения на чуждицата „компрометирана“ – и не отчита коректно замърсяването. А тя е такава в резултат от умишлени действия на органи от Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околна..

публикувано на 14.10.24 в 17:17

Превозвачът Петко Ангелов ще съди "Хеброс бус" и "Автотранс"

Превозвачът Петко Ангелов, който държи над 50% от линиите в градския транспорт, заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че е най-потърпевшият от прекратяването на договорите на превозвачите по 13 линии от градския транспорт.  "О ще от 2016 година първия договор имаме, че трябва да  се работи на километър, когато влезе системата "Индра"...

публикувано на 14.10.24 в 16:24

Ако не се овладеят държавните разходи, идва ликвидна криза

В Бюджет-2025 се очертава дупка от около 18 милиарда лева. Икономистът Кузман Илиев бе сред експертите, които предупреждаваха за риска от увеличаващия се дефицит. Според него налице е политически проблем, защото поредица от правителства с къс хоризонт увеличаваха разходи, вдигайки доходи на редица групи. Разходите са високи и растат и са много..

публикувано на 14.10.24 в 16:16

Тестовете PISA не затрудниха деветокласниците

Тестваха  на електронни устройства деветокласниците по природни науки - химия, биология и физика . За първи път подобно изпитване по модела PISA се провежда днес и утре в цялата страна.  Повечето пловдивски ученици приключиха още в 9 часа, половин час преди определеното време - част от тях обаче поискаха този вид изпити да са на хартия, а не..

публикувано на 14.10.24 в 15:11

Образованието трябва да е общ приоритет на политиците

Днес и утре деветокласниците полагат теста по природни науки по модела PISA. С това се цели по-добра подготовка на учениците и подобряване представянето на следващото международно изпитване. Според Люба Йорданова от "Заедно в час" ц елта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието..

публикувано на 14.10.24 в 11:21