Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свлачищата ще се множат, трябват много пари и професионалисти

Свлачища и вода – това е темата.

Затворен е пътят Пловдив – Смолян заради огромното свлачище, което се срути върху пътя. 

Свлачище прекъсна и магистралният водопровод на Кърджали – десетки хиляди в града и в региона са без вода.

Наш събеседник сега е инж. Николай Добрев от Геоложкия институт на БАН. Природата или ние – в какъв процент се носи вината за това, което ни се „срутва” буквално върху главите и в живота.

Николай Добрев: И природата е виновна, и ние сме виновни. Природата доказа своята коварност, ако мога така да се изразя, с тези екстремни стойности  на валежите, които бяха през последните месеци и предизвикаха свлачища. Но и ние фактически имаме своята вина, тъй като не взимаме превантивните мерки, които трябва да се вземат в такива случаи. Например трябва да се знаят в кои райони, в кои участъци е възможно да се появят тези свлачища. Ние знаем някои от свлачищата, но неприятното в случая е, че няма достатъчно средства, достатъчно възможности, не се вземат превантивни мерки и от там се получават често тези проблеми.

Р. П.: Уви, сбъдна се прогнозата на министър Лиляна Павлова, която обу големите гумени ботуши и лично ръководи операцията по разчистването на това свлачище към Смолян. Това ще бъде годината на свлачищата каза тяV Пък вие казвате нямаме и достатъчно информация, но има и вие сте един от авторите на национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата, има описани. Само средствата ли, административа ли, научен капацитет ли, инженерен ли – какъв е този капацитет, който в момента може да се справи със съществуващото състояние на нещата.

Н. Д.: Най-напред ще кажа, че когато се изследват свлачищата и се правят оценки за опасността от възникване на свлачища или потенциала на даден склон да се свлече тук трябва да участват специалисти – инженер-геолози. Това е първото условие.

Р. П.: А какви участват? Не участват ли такива?

Н. Д.: Участват не само такива, но понякога се взимат решения от специалисти, които не са в съответната област.

Сега по отношение на националната програма за борба със свлачищата – свлачищата се регистрирани от геозащитните организации основно в урбанизирани територии, но също така има много свлачища по пътищата.

Свлачищата в момента в България са над 1800, много вероятно е те да надхвърлят 1900 още тази година, тъй като имаше твърде много активизирани свлачища, което налага да се каже, че трябва да се правят предварително огледи – специално за планинските райони, видяхме проблемите, които възникнаха. Практиката по света показва, че такива пътища, които са през планински райони е добре предварително да бъдат изследвани за такива потенциални процеси и тогава биха могли да се вземат мерки, да се набележат онези места, които са потенциални и да се вземат превантивни мерки, което би излязло на държавата далеч по-евтино отколкото сега разчистването на паднали скални късове от онова срутище..


Цялото интервю с инж. Николай Добрев чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18