Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделските производители от Пазарджишка област изчисляват щетите

За проблемите пред селскостопанските производители ще говорим в следващите минути, тъй като и те пострадаха от обилните валежи. 

Най-потърпевши са те в Пазарджишка област, където в някои селища нивите останаха под вода заради високите подпочвени води и непочистените отводнителни канали. Проблеми има и в Пловдивска област, но за тях след малко ще говорим. А сега за щетите и за това как стопаните се справят с тях и за предложенията им, с които излизат пред Министерството на земеделието ще говорим сега с Иван Кабуров – той е голям производител от с. Мало Конаре и доскорошен председател на Сдружението на зеленчукопроизводителите в Пазарджишка област.

Г-н Кабуров, вие работите и вашите земи са в района на Мало Конаре – точно там, където всъщност имаше най-голям проблем с наводнението, което е в следствие на високите подподчени води, какво е безпокойството и какви са щетите за земеделските производители в Пазарджишка област?

Иван Кабуров: Щетите в Пазарджишка област са преовлажняването на почвите и излизането на подпочвените води на повърхността на почвата, което не дава възможност за подготовка на предсеитбените и засяването на пролетните култури на време. Голяма част от нашето производство е зеленчукопроизводство, което задължава добрата почвена обработка и навременното засяване на културите. Много ще закъснее тази година засяването на зеления фасул, ранните картофи, лук, ранното зеле, броколите. Голяма част от производителите в нашия регион са произвели разсадите и в момента, на които не са им залети оранжериите и да е погубен самия разсад нямат възможността да изнесат продукцията на полето. По мое наблюдение смятам, че ще продължи  не по-малко от още 20 дни това време ако не завали пак.

Р. П.: Това обаче как ще се отрази на подготовката за засяването на тези пролетни култури, в смисъл ще успеете ли тази година изобщо да ги засеете?

И. К.: Голяма част от разсадите, даже и разсад, който сме закупили от Гърция вече прераства и трябва да го унищожим и да започнем да произвеждаме разсад за средно ранната реколта. За ранните ще бъде може би късно. 


Р. П.: Изчислявате ли вече и щетите?

И. К.: Щетите са големи. Това са пропуснати ползи, които не могат да се изчислят заради пазара, който имаме в България и несигурността на цените, която е. Не са малко.

Р. П.: Въпросът е как ще компенсирате тези щети? Ще искате ли помощ от държавата или ще разчитате на по-високи цени?

И. К.: От 23 март започва кампания за подпомагане до 60 % за застраховане на площите от държавен фонд „Земеделие”, но ние няма да можем да се включим в тази кампания понеже не сме засели и няма какво да застраховаме. Аз мисля, че това е една много добра идея на министерството, което от тук нататък започва да пуска към земеделските производители. Аз смятам, че това трябва да бъде една задължение на земеделците, което пък след получаване на европейска помощ всеки един земеделец трябва да бъде задължен да застрахова цялата си продукция, което да дава сигурност на земеделците и да осигури някакво по-трайно бъдеще.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10