Несекващите български страсти на политическата територия на „лявото” - тема на предстоящия разговор. 48-ят конгрес на БСП на Цветница, в унисон с празничното време, в което се проведе, остана белязан от своя колорит.
Накратко: амбициозен дневен ред, предизвестен разнобой на позиции, туширани вътрешнопартийни антипатии и ....натоварени с очаквания часове от хората в левия политически спектър. Захари Георгиев – член на ИБ на НС на БСП.
Става въпрос за отказа да прозвучи българският химн и химнът на социалистическия интернационал и този на Европейския съюз. Не случайно започвам разговора точно от тази отправна точка, защото може би в това трябваше да бъде разчетена и някаква метафора. Коментирайте.
Захари Георгиев: Не, не бих казал, че тук следва да се търси нещо. За да потвърдя думите си ще кажа, че химнът на ЕС беше във финала на заседанието така, че тук няма нищо особено.
Р. П.: Добре, необходимо уточнение. Преминаваме вече съвсем конкретно лидерът на БСП Михаил Миков артикулира ролята на БСП веднага след изборите, а след това имаше възможност неколкократно да потвърди, че партията ще бъде единствената реална опозиция, която обаче трябва да бъде и силната опозиция. След толкова много признати слабости – вътрешнопартийно противоборство вие видяхте ли вчера аргументи за това, че вече е на път да се случи като обещаното?
З. Г.: Това, че БСП е единствената опозиция в парламента е факт, който не може да бъде оспорен. Реално другата опозиционна сила – Движение за права и свободи, доказа в практиката, че е опозиция само на думи, а в действията си подкрепя управляващото мнозинство в много случаи. Що се отнася до т. н. вътрешнопартиен разнобой аз бих искал да поразсъждаваме на тази тема. По-добре ли е, когато в едно равно езеро отгоре е всичко тихо и спокойно – под водата има мъртво вълнение? По-добре е, когато има различни мнения те да се дискутират, да се обсъдят в партията, за да се търси и по-доброто им решение. Другото би било една приспивна песен, която може да направи от всяка политическа ... един политически труп.
Р. П.: Въпросът е обаче дали тази дистанция на противопоставянето може да бъде смалена, да бъде преодоляна?
З. Г.: Видимо тя се преодолява, видимо. Градусът на напрежението в дискусиите не е толкова, как да кажа, силен, няма я тази нетърпимост, която я има в някои дискусии преди това. Общо взето за повечето от хората, които искат да имат силни позиции в партията им е ясно, че сега е момент вече на единение на усилията, а не на противопоставяне. Някога противопоставянията са доста детински и незрели, но такъв е животът просто.
Р. П.: Да, и в този смисъл най-важно е как партията ще осъзнае себе си. Кажете каква диагноза поставихте на политическото управление. Как изглежда политическата ситуация в страната според БСП?
З. Г.: В политическата декларация, която приехме след дискусии се посочват няколко елемента и единият от които е този, за който ме питате. Няма две мнения, че след последните избори това, което се обещаваше на избирателите, не беше изпълнено от тези, които се обединиха в управляваща коалиция т. е. много от нещата, които се случиха след това въобще не бяха на дневен ред в ангажиментите, които се приемаха към хората. Нещо повече, случиха се доста не полезни за държавата и за обществото действия, които ако бяха ясни преди това нямаше да има това доверие към някоя от политическите сили. С една дума, леко се подмени, досега леко, вотът на избирателите в техните очаквания от тези, които ще ги управляват. В тази посока анализирахме и нашето място като опозиционна сила в българския парламенти анализирахме и възможностите за алтернативата на това управление в наше лице.
...........
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..