28-годишният Николай Иванов от Асеновград пред 4 години научава страшната диагноза – карцином на дебелото черво. В напреднал стадий. Родните медицински светила директно му дават да разбере, че няма шансове. Упоритият младеж обаче не смята да умира така лесно и поема тежка борба с коварната болест. В съвременното информационно общество той успява да стигне до най-ценните данни, които ще му спасят живота.
Така Николай научава за необичайно лечение с ваксина, която се прилага само в няколко клиники в Европа, но се оказва доста ефикасна да лекува рак. Успява да стигне до клиника в Испания, където му правят няколко операции и прилагат лечението, което, според последните прегледи е сторило чудото - младежът е преборил рака.
Неприятностите обаче не свършват. Николай е от съвсем обикновено семейство, което буквално се е разорило за спасяването на живота му. След всички процедури и разпродадено имущество, му остават да доплати още 50 000 евро, разсрочено, до 2019 г.
Лечението е непосилно скъпо за него, а българската държава му нанася коварен удар под кръста – въпреки всички молби Здравното министерство отказва да помогне с полагаемите се иначе по принцип 26 000 евро, част от голямата сметка. Доводът на министерсвото е, че според тях лечението на Николай е било „експериментално”, тоест, досега неизвестно, заради което държавата отказва да плати.
На помощ се притичва фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М”, привличат се адвокати, които започват съдебна битка с държавата, криеща се зад нормативни лабиринти. Те настояват съдът да назначи експертиза от вещи лица, включително и чужди специалисти, която, според тях ще отхвърли странния мотив „експериментално лечение”. Юристите настояват, че методът с тази ваксина се прилага вече от години в поне пет европейски страни – Испания, Италия, Белгия, Германия и Швейцария, изключително успешен е и в този смисъл вече е утвърден, няма нищо експериментално, пък и Николай е живият пример за това, обясни адвокат Стоян Донков. Той е убеден, че европейското законодателство е приоритетно и задължително за българското, а според него, най-общо казано, щом държавата не може да осигури подходящо лечение за гражданите си, трябва да помогне финансово, когато то се извърши в друга страна от Съюза.
И почва пак ходенето по мъките, но вече у нас. На различни инстанции съдът отказва важната експертиза, а от друга страна у нас очевидно не могат да се издирят такива медицински експерти, смята адвокат Стоян Донков. Утре в Административния съд в София е поредният епизод от съдебната драма на Николай, младежът, който пребори рака, но в чужбина и отказа да умре, въпреки мнението на някои специалисти у нас.
От друга страна фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М” е предприела инициатива за изграждането в Пловдив на Кризисен център за онкоболни, в който те ще получават пълна юридическа, нормативна и друга помощ чрез консултации с профилирани експерти в различните области. По думите и Меги Трайкова, Община Пловдив се е ангажирала с идеята, като нейната помощ ще бъде по осигуряването на сграден фонд за новият Кризисен център.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..