Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай пребори рака, но не и държавата

Снимка: Радио Пловдив


Един млад мъж, по чудо преборил смъртоносния рак след тежко  и скъпо лечение в чужбина,  сега отчаяно се  бори с българските  абсурди на  бюрокрацията и кривото ни право.  

28-годишният  Николай Иванов от Асеновград пред 4 години научава страшната диагноза – карцином на дебелото черво. В напреднал стадий.  Родните медицински светила  директно  му дават да разбере, че няма шансове.  Упоритият младеж обаче не смята да умира така лесно и поема тежка борба с коварната болест. В съвременното информационно общество той успява да  стигне до най-ценните данни,  които ще му  спасят живота.  

Така  Николай научава за  необичайно  лечение с ваксина,  която се прилага  само в няколко клиники в Европа, но се оказва  доста ефикасна да лекува рак.  Успява да стигне до клиника в Испания, където  му правят няколко операции и прилагат лечението,  което, според последните прегледи е сторило чудото -  младежът е  преборил рака.

Неприятностите обаче  не свършват.  Николай е от съвсем обикновено семейство,  което буквално се е разорило  за спасяването на живота му.  След всички процедури и разпродадено имущество, му остават да доплати още 50 000 евро, разсрочено, до 2019 г. 

Лечението е непосилно скъпо за него, а  българската държава му нанася  коварен удар под кръста – въпреки всички молби Здравното министерство отказва да  помогне с полагаемите се иначе по принцип 26 000 евро, част от голямата сметка.  Доводът на министерсвото е, че  според тях  лечението на Николай е било „експериментално”,  тоест, досега неизвестно,  заради което  държавата  отказва да  плати.  

На помощ се притичва  фондацията  на Меги Трайкова „Сан Марко М”,  привличат се адвокати, които започват съдебна битка с държавата,  криеща се зад нормативни лабиринти. Те настояват съдът да назначи  експертиза от вещи лица, включително и чужди специалисти, която, според тях ще отхвърли  странния  мотив „експериментално лечение”.  Юристите настояват, че  методът с тази ваксина се прилага вече от години  в поне пет европейски  страни – Испания, Италия, Белгия, Германия и Швейцария, изключително успешен е и в този смисъл  вече е утвърден,  няма нищо експериментално, пък и Николай е живият пример за това, обясни  адвокат  Стоян Донков.  Той е  убеден, че  европейското  законодателство е приоритетно и задължително  за  българското, а според него, най-общо казано,  щом държавата не може да осигури подходящо лечение за гражданите си,  трябва да  помогне  финансово, когато то се извърши в друга страна  от Съюза.

И почва пак ходенето  по мъките,  но вече у нас. На различни инстанции съдът отказва  важната експертиза, а от друга страна у нас очевидно не могат да се издирят такива  медицински експерти,  смята адвокат  Стоян Донков. Утре в Административния съд в София е поредният  епизод от съдебната драма на Николай, младежът, който пребори рака, но в чужбина и отказа да умре, въпреки  мнението на някои специалисти у нас.  

От друга страна фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М”  е предприела инициатива за изграждането в Пловдив на Кризисен център за онкоболни, в който  те ще получават пълна юридическа, нормативна и друга помощ  чрез консултации с профилирани експерти в различните области.  По думите и  Меги Трайкова,  Община Пловдив се е ангажирала  с идеята,  като нейната помощ  ще бъде по  осигуряването на сграден фонд за новият Кризисен център. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56