В Градска художествена галерия - Пловдив се откри изложбата "Умозрителност" (дигитални принтове на творби на индийски класически автори). Творбите са експонирани в зали за временни изложби, ул. "Княз Александър І" № 15.
Организатори са Индологическа фондация "Изток - Запад", Посолство на Република Индия и Индийският съвет за културни връзки. Повод за експозицията е навършването на 60 години на дипоматически отношения между Република България и Република Индия.
Тя се провежда под патронажа на Министъра на културата г-н Вежди Рашидов и бе представена в София, Врана и Русе. В нея могат да се видят дигитални отпечатъци върху платно от четиринайсет майстори на фигуративното изкуство, подбрани от куратора Анджоли Ила Менон.
Колекцията обхваща период от повече от 70 години и пътува по света от 2008 г., за да разкрива спецификата на индийската модерна живопис.
Д-р Людмила Класанова пише за изложбата :
Въпреки че тези картините са малка част от огромния спектър на художествена дейност в съвременна Индия, те илюстрират някои от тенденциите в развитието на индийското съвременно изкуство, като съчетават различни влияния и обединяват традициите от миналото с духа на съвременността. През последните сто години индийското изкуство свободно е преминало границите на своята историческа и художествена традиция и приема нови идеи, като ги претворява в самобитността на своята културна система.
Фигуративното изкуство представлява важна част от индийската естетика и има древно минало. Човешката фигура с многобройните й интерпретации е централен образ във визуалното изкуство на Индия от времето на палеолитните пещерни рисунки в Бхимбетка, щата Мадхя Прадеш, до наши дни.
По време на британското управление в Индия се наблюдава преход от стила на местните живописни школи към опита за взаимодействие със западноевропейската изобразителна естетика. Симбиозата между академичния реализъм на Запада и местните индийски художествени традиции раждат стила „компани” – предшественик на „модернизма” в индийската живопис.
„Доктор Дулитъл“ е най-новото заглавие в афиша на Пловдивския Куклен театър, като премиерата на спектакъла ще бъде в петък, 7 февруари. Да ни срещне с доктора, който знае езика на животните, си е наумила младата режисьорка Ния Ялъмова, която прави своя дебют като постановчик. Един ден в дома на Доктор Дулитъл пристига вест..
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва..
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи,..
Талантливият млад поет Александър Христов гостува в Литературен Салон "Spirt & Spirit" – Пловдив. Тази вечер той ще представи новата си, четвърта поред стихосбирка „Не“. Модератор ще бъде Ренета Бакалова, редактори с Валентин Дишев на стихосбирката. Срещата се организира от "Spirt & Spirit", "Пловдив чете" и издателство "Скрибенс" в клуб..
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...