Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законовите промени за търговските вериги няма да повишат цените на храните

В следващите минути на “Точно днес” ще се фокусираме върху важни за всеки от нас като потребители тема. Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, станал обаче по-популярен като Закона за търговските вериги, а текстовете получиха подкрепата на депутатите от всички парламентарни групи. 

Въпросните поправки бяха предложени още в предишното правителство на ГЕРБ, но тогава президентът Росен Плевнелиев наложи вето. С какъв знак – „плюс” или „минус” ще се отразят на бизнеса и потребителите законовите промени  за търговските вериги? Между двете четения на текстовете в парламента коментар по казуса сега търсим от Пламен Грозданов – изпълнителен директор на сдружение „Произведено в България”.

Доколко има нужда, според вас, от регулация в отношенията между по-малките доставчици и големите търговски вериги?

Пламен Грозданов: Такава регулация е необходима и тя е доказала своята необходимост в страни, които са по-напред в развитието на търговията на дребно, имам предвид централноевропейски и западноевропейски държави. В нас този дебат се води вече 4 години и трети парламент разглежда този закон. Той наистина не е за търговските вериги, но такава гражданственост доби. Още в 41-то народно събрание беше внесен проект, който обаче не можа да стигне до пленарна зала, 42-то народно събрание – втори проект с почти идентичен текст, след много дебати, след много работни групи, на правителствени организации, правителство, парламент се стигна до един консенсусен текст, който за съжаление поради политическата обстановка в края на 42-то народно събрание не можаха да бъдат разгледани и да се приключи работата по този закон и затова се наложи и 43-то народно събрание отново да го гледа. Доста противоречия има при обсъждането на текстовете му. Аз се надявам между първо и второ четене да се изчистят тези противоречия и да се стигне до консенсусен текст.

Р. П.: Бихте ли обобщили с няколко думи нововъведенията, които както отбелязахте вие срещнаха доста сериозни критики?

П. Г.: Въвежда се едно ново понятие за злоупотреба със значителна пазарна сила. Това понятие не е измислено в България, то е дебатирано и в Европейската комисия и в Европейския парламент. КЗК излезе със становище по това понятие като прие теоретически и практически допустимо. Въпреки това имаше много остри реакции срещу въвеждането на това понятие и точно поради тази причина през 42-то народно събрание той отпадна от текста и се въведе друго понятие – злоупотреба със значителна преговорна сила т. е. компания или търговски вериги или каквото и да е, която е значително голяма, мултинационална компания има много по-силни позиции при преговорите с един дребен производител. И най-вероятно между първо и второ четене, не искам да бъда пророк, но най-вероятно ще се отиде към такова понятие и при този закон.

Другото, което се дебатира е публикуването на договорите – типовите договори на интернет страницата на големите компании, които имат оборот през миналата година повече от 50 милиона лева. Много остро се реагира от търговските вериги срещу това предложение. За мен лично е странно защо така реагират – това са типови договори, общи условия, конкретните договорености между съответната верига и съответния доставчик са предмет вече на търговска тайна. Защо типовите договори и общите условия да бъдат предмет на търговска тайна това за мен не е ясно.

И другото голямо предложение, което се прави в преходните и заключителните разпоредби се препраща към Закона за храните, където се изреждат десетте принципа за нелоялни търговски практики, които не трябва да бъдат прилагани в страната, които бяха публикувани в Зелената книга на ЕС в началото на миналата година. Това са основните предложения в предложения текст.

..........

Цялото интервю с Пламен Грозданов можете да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12