В следващите минути на “Точно днес” ще се фокусираме върху важни за всеки от нас като потребители тема. Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, станал обаче по-популярен като Закона за търговските вериги, а текстовете получиха подкрепата на депутатите от всички парламентарни групи.
Доколко има нужда, според вас, от регулация в отношенията между по-малките доставчици и големите търговски вериги?
Пламен Грозданов: Такава регулация е необходима и тя е доказала своята необходимост в страни, които са по-напред в развитието на търговията на дребно, имам предвид централноевропейски и западноевропейски държави. В нас този дебат се води вече 4 години и трети парламент разглежда този закон. Той наистина не е за търговските вериги, но такава гражданственост доби. Още в 41-то народно събрание беше внесен проект, който обаче не можа да стигне до пленарна зала, 42-то народно събрание – втори проект с почти идентичен текст, след много дебати, след много работни групи, на правителствени организации, правителство, парламент се стигна до един консенсусен текст, който за съжаление поради политическата обстановка в края на 42-то народно събрание не можаха да бъдат разгледани и да се приключи работата по този закон и затова се наложи и 43-то народно събрание отново да го гледа. Доста противоречия има при обсъждането на текстовете му. Аз се надявам между първо и второ четене да се изчистят тези противоречия и да се стигне до консенсусен текст.
Р. П.: Бихте ли обобщили с няколко думи нововъведенията, които както отбелязахте вие срещнаха доста сериозни критики?
П. Г.: Въвежда се едно ново понятие за злоупотреба със значителна пазарна сила. Това понятие не е измислено в България, то е дебатирано и в Европейската комисия и в Европейския парламент. КЗК излезе със становище по това понятие като прие теоретически и практически допустимо. Въпреки това имаше много остри реакции срещу въвеждането на това понятие и точно поради тази причина през 42-то народно събрание той отпадна от текста и се въведе друго понятие – злоупотреба със значителна преговорна сила т. е. компания или търговски вериги или каквото и да е, която е значително голяма, мултинационална компания има много по-силни позиции при преговорите с един дребен производител. И най-вероятно между първо и второ четене, не искам да бъда пророк, но най-вероятно ще се отиде към такова понятие и при този закон.
Другото, което се дебатира е публикуването на договорите – типовите договори на интернет страницата на големите компании, които имат оборот през миналата година повече от 50 милиона лева. Много остро се реагира от търговските вериги срещу това предложение. За мен лично е странно защо така реагират – това са типови договори, общи условия, конкретните договорености между съответната верига и съответния доставчик са предмет вече на търговска тайна. Защо типовите договори и общите условия да бъдат предмет на търговска тайна това за мен не е ясно.
И другото голямо предложение, което се прави в преходните и заключителните разпоредби се препраща към Закона за храните, където се изреждат десетте принципа за нелоялни търговски практики, които не трябва да бъдат прилагани в страната, които бяха публикувани в Зелената книга на ЕС в началото на миналата година. Това са основните предложения в предложения текст.
..........
Цялото интервю с Пламен Грозданов можете да чуете в прикачения звуков файл.Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..