„„Паметникът на Христо Ботев в Калофер стои стабилно и е непоклатим. По него няма увреждания” заяви министърът на културата Вежди Рашдов, който днес лично отиде в Калофер, за да огледа причинените от свлачището разрушения. Рашидов е ученик на автора на паметника Димитър Даскалов .Но при активиране на свлачището, може да се наложи паметникът на Христо Ботев в Калофер да се демонтира и премести, за да бъде спасен. Засега такъв вариант не се обсъжда. ” - заяви министърът на културата.
Министърът на културата участва преди в дискусия за възможностите за развитие на културно-историческия туризъм в община Карлово, възможностите за проучвания на археологически обекти в региона и превръщането им в туристически дестинации.
Министър Рашидов постави въпроса, защо след като имаме богато културно-историческо наследство, „държава върху четири култури”, туризмът у нас не тръгва?
Какво трябва да се направи ? Защо ги няма туристите? Защо знаят за Гарибалди, а не за Левски? Гробът на Леонардо да Винчи се посещава от 12 милиона туристи годишно, а музеят в Карлово и другите ни музеи с хиляди артефакти не са живи? Имаме талантливи хора, но никой не ги познава. Имаме прекрасни музеи, но те стоят празни, а българската изложба в Лувъра се посещава от 30 000 души на ден”.
Вежди Рашидов определи тракийските гробници като по-уникални от египетските пирамиди. Той припомни, че от 25 години нямаме нито един завършен археологически обект. И призова да се върне възрожденския дух на карловци, а държавата да продължи да работи за развитието на национална стратегия за културен туризъм.
Заместник- министърът на туризма Надя Маринова представи туристически маршрути с няколко лъча, в които влиза и Карлово, които предстои да се промотират, като подчерта, че в тях основата е местната власт. През 2020 година, културният туризъм ще бъде основен за света.
За 2014г. в световен план 60 % от туристите са предпочели културния турзиъм, за Европа са 27 %, а за България – 14 %. Тази година 30 000 туристи от Слънчев бряг ще посетят Белинташ. „Независимо от националните стратегии, трябва да се започне от местно ниво. Всички европейски фондове са насочени регионално” - заяви Милена Крумова директор на дирекция от Министерския съвет, която даде информация и за условията за реализиране на проекти за опазване на културно-историческото наследство по Оперативна програма "Региони в растеж".
В дискусията участваха представители на общинската администрация, актьорът Христо Мутафчиев, който е карловец, скулпторът Димитър Рашков и група граждани. Организатор на дискусията е клуб „Агора” със съдействието на депутата Методи Андреев.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..