Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не всичко в здравеопазването е администрация

В момента предложенията на Здравното министерство за промени в Закона за лечебните заведения са публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане. Предстои те да бъдат уточнени, представени за одобрение от правителството и едва тогава внесени за гласуване от Народното събрание - това уточни в интервю за Радио Пловдив заместник - здравният министър Ваньо Шарков по повод на обявените в Онкодиспансера в Пловдив предупредителни протести.

Според д-р Шарков промените, свързани със сливане или обединение на здравни заведения се налагат, за да бъде намалена администрацията и да се предостави комплексно обслужване на пациентите. Той обясни, че на много места в страната има  лечебни заведения, които  се намират в една сграда, а в същото време издържат две администрации, което води до харчене на средства за немедицинска  дейност.

Има лечебни заведения, които пък притежават различни бази в съответния град. Това пък създава неудобства за пациента. Тук пък идеята е болният да получи комплексно обслужване на едно място, уточни зам. министър Шарков. 

По повод на протестите в Пловдивския онкодиспансер той заяви, че в  УМБАЛ "Свети Георги има клиника по Онкология. "Това означава, че има две лечебни заведения с идентична дейност на територията на Пловдив, което е повод за дискусия и разсъждения. Отделно има още две лечебни заведения със структури за онкология", коментира д-р Шарков. 

По думите целта на реформата е да се осигури  контрол върху дейността на лечебните заведения, за да се намалят разходите за немедицински дейности.  

Според него  лечението на диспансерните заболявания не се извършва само в Комплексните онкологични центрове, защото болниците с Онкоклиники,  също осигуряват  диспансерно лечение. 

"Не всичко в здравеопазването е администрация и не всеки задължително трябва да е директор на лечебно заведение, за да продължи да работи. Комплексното лечение на онкоболните, които страдат и от други заболявания трябва да бъде в здравно заведение, където да се лекуват и придружаващите заболявания, за да не се разкарва пациента от една болница в друга", каза Ваньо Шарков. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителство по-скоро ще има, но не знам дали ще е трайно

Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев.   Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..

публикувано на 12.11.24 в 15:59

Стига аматьорщина в управлението на България!

Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си  отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..

публикувано на 12.11.24 в 15:52

НПО от Габрово поема групите на наркозависими в Пловдив

Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив.  Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..

публикувано на 12.11.24 в 11:08

Пеевски иска да се позиционира от криминалното в политическото

"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..

публикувано на 12.11.24 в 10:34
Николай Василев

3 процента дефицит не е положителна цел

"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката  с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".  Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..

публикувано на 11.11.24 в 16:43