Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С четения Пловдив се включва в Нощта на литературата

| обновено на 13.05.15 в 13:27

За четвърти пореден път България ще се включи в Европейската Нощ на литературата. На 13-и май в 11 български града от 18 до 22 часа ще се четат откъси от заглавия на съвременни европейски автори, издадени след 2000 година. Европейската нощ на литературата се провежда в десетки градове на Европа.  

В Нощта на всеки половин час известни личности ще четат откъси от съвременни европейски автори в т.нар. "читателски гнезда". 

В България в Европейската нощ на литературата ще се включат София, Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Велико Търново, Добрич, Русе, Стара Загора, Габрово и Шумен. 

В Пловдив ще има 11 "читателски гнезда", между които Балабановата къща, книжарница "Хермес" Централ, Дома на културата, читалищата "Шалом Алейхем" и "Алеко Константинов", Клуб "Библиотеката", "Петното на Роршах". В Народна библиотека "Иван Вазов" литературната акция е под надслова "С фенерче и спален чувал в Библиотеката", с идеята да напомнят на пловдивчани къде се намират библиотеките върху културната карта на града. /22.00-24.00 часа/ 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Галерия "Димитър Георгиев" отбелязва 3 март с концерт

Музейна галерия „Димитър Георгиев“ става на 4 години на 3 март 2025 година – за празника и за концерта на студенти от АМТИИ говорим с проф. Емилия Константинова. Тя припомни, че в галерията се съхранява богата колекция от творби на най-значимите наши художници след Освобождението. Колекцията е обгрижвана и събирана над 35 години от инж. Георгиев и..

публикувано на 03.03.25 в 11:02

Безценни факти от историята се съхраняват в НБ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес"  на Радио Пловдив разговаряме с директора на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив Димитър Минев. От него научаваме   за дигиталния архив и съхранената памет за Трети март и Руско-турската война, за безценните листове история, които могат да се видят онлайн днес от сайта на институцията.  Димитър Минев каза: В онзи..

публикувано на 03.03.25 в 10:38

„Алтер его” - за словото, песните и карикатурите на Хр. Карастоянов

На 22-ри февруари големият български писател Христо Карастоянов щеше да навърши 75 години. В „Алтер его“ не успяхме да отбележим конкретната дата по обективни причини, но затова пък ще направим това тази събота и то по малко по-нетрадиционен начин.  Ще разговаряме за Дядото с известния поет, журналист, фотограф и сатирик Владислав..

обновено на 01.03.25 в 16:10

Пловдивчани посрещнаха Баба Марта на площада

Десетки пловдивчани присъстваха на традиционното посрещане на Баба Марта.  На пл. „Стефан Стамболов“ деца към народно читалище „Кирил Дженев“ представиха пъстра фолклорна програма, а Баба Марта закичи с мартеници деца и възрастни.  В ролята на Баба Марта се превъплъти Лена Райкова, която подчерта, че този празник е много древен и ние трябва да..

публикувано на 01.03.25 в 12:51

В "Срещите" за християнството и езическите празници

Никого няма да изненадам с наблюдението, че България е една от страните със съжителство и до днес на предхристиянските митологични вярвания и християнската вяра. Но как ни легитимира това? С проф. Мария Шнитер в дена на Баба Марта питаме: "Езичници ли сме?" И какво значи това?

обновено на 01.03.25 в 10:11