Въпреки трудностите, които изпитват в момента гърците, в страната няма коментари за излизане от Еврозоната, подчерта в интервю за Радио Пловдив кореспондентът на БНР в Атина Катя Пеева.
Според социологическите агенции обаче е много важно как на допитването ще гласуват 1.5 милиона безработни гърци. "Вероятно те ще гласуват с "не", но не защото подкрепят правителството на Ципрас, а защото считат себе си за жертва на петте години строги икономически мерки в страната", каза журналистът. От друга страна, от гласуването на островите също се очаква голяма отрицателна вълна, заради предложението на кредиторите за споразумение с правителството на страната, предвиждащо отпадане на 30% -ото данъчно облекчение за гръцките острови.
В референдума гърците виждат положителен акт. "Иначе те обвиняват и двете страни в конфликта: правителството на Ципрас, което след 5 месеца преговори не трябваше да позволи да се достигне до ситуация на дефолт за Гърция и то точно в разгара на туристическия сезон, от друга - кредиторите, които да бъдат по-отстъпчиви в действията си, довели до шоков рестарт на гръцката икономика за изключително кратко време", коментира кореспондентът на БНР в Атина.
По думите й, основният акцент на вчерашното обръщението на Алексис Ципрас към нацията е, че в неделя страната не гласува за оставане или не в Еврозоната, както се тълкува явно референдумът от страна на Европа и голяма част от гърците, а дали държавата ще подкрепи пакета от мерки, които предлагат кредиторите.
Катя Пеева сподели още, че въпреки демонстрациите на хората "за" и "против" договора с кредиторите и съществуващото напрежение от ситуацията, в Гърция няма чувство на хаос, не липсват горива, хората не се презапасяват със стоки.
Според данни на гръцките туроператорски фирми не се забелязва голям процент отказ от резервации, но едва ли ще се сбъднат очакванията страната да посрещне 25 милиона туристи през този сезон.
Цялото интервю с Катя Пеева чуйте в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..