Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор за торлашкия фолклор

Снимка: Иванка Петрова

През летните месеци е време за усилена полска работа, но и за големи веселби. По време на традиционния Белоградчишки панаир се срещнах с Денка Анина и Ленка Дафинина от с. Стакевци. Те са участнички в групата за автентичен фолклор "Росен здравец" към местното читалище. С тях разговаряме за торлашкия фолклор и изявите на групата. Идеята за името е на Денка:

Приехме това име, защото гората е пълна със здравец.

Песните участниците в състава събират и записват от по-възрастни жени и мъже от селото.

С три от тези песни преди пет години на надпяването в Копривщица спечелихме златен плакет, с гордост разказва Ленка Дафинина. Денка Анина допълва:

Групата за автентичен фолклор Росен здравец, Снимка: НЧ Крум Бъчваров, с. Стакевци АрхивНе са много торлашките песни. Може би не е изследван достатъчно торлашкият фолклор. Тези песни, които пеем, разкриват бита на торлака, разкриват неговото шегобийство, веселието му, трудностите, през които е преминал през житейския си път. Затова с голямо удоволствие ги пеем, защото се докосваме до нашата история, до миналото ни. Човек трябва винаги да бъде до корените си, защото човек без корени е нищо.

За предстоящото си участие през месец август на Копривщица двете жени предпочитат да не говорят, а да запеят песните, с които ще се представят - чуйте в звуковия файл.

Леля Ленка също така обяснява какво представляват торлакините и торлашките мъже:

"Ми торлакините смо опасни. Куде се фанеме, оно не гасне... А мужьете ни, к`во да ви кажем, мужье едън пут-  прави, длъги како прут. Куде могу, судем че се покажу. Ако може, че се докажу." И част от групата "Росен здравец" запява шеговитата песен за ергена, когото либето чакало цяла вечер. След това Ленка Дафинина продължава да обяснява що е то торлак:

"Те такова- ни  е риба, ни е рак. Купонджия, веселджия и е шегадджия като габровлия. А по работуту и по инатът е на шопотъгу брата." Денка Анина създава поезия на торлашки диалект. Тя е насочена към проблемите и ежедневието на толраците.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02