Заради новото ценово решение на КЕВР, в което се изравнява размерът на добавката „задължение към обществото” за бизнеса и домакинствата, работодателските организации поискаха нови законодателни промени, които да ограничат включването на нови електроцентрали на преференциални цени, и заплашиха с искане на оставки и нови, по-силни протести.
Премиерът Борисов отговори, че по-високите цени на тока за бизнеса пък няма да доведат до вдигане на цените на основните хранителни продукти.
Инж. Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ "Подкрепа" с позиция как преминаха на страната на бизнеса, когато става въпрос за цената на тока.
Александър Загоров: Нека да обяснява съвсем накратко – всичко започва от кризата в енергетиката. Енергетиката на практика е в колапс. Там финансовите потоци текат по отчайващ начин, защото не се вижда бъдеще и пролука. Увеличаването на цената на тока дали за индустрията, дали за бита ще доведе при всички положения до увеличаване на разходите, а с това и много от нещата, с които сме свикнали, дори и ниските доходи ще станат по-ниски, а ние сме много, много против това. Опитваме се по всякакъв начин да подобрим нещата с доходите, нещата с условията на труд, а когато има недофинансиране на предприятията примерно заради по-скъп ток или нещо друго, това е невъзможно и няма как да си свършим работата.
Всъщност кризата в енергетиката създаде системни проблеми почти навсякъде. И само един пример – почти едни и същи заводи, даже нашият е малко по-нов Металургичният завод в Перник, и такъв в Гърция на едни и същи собственици, заради по-евтиния ток, който ползват гърците, те имат много по-добри позиции на пазара. От руските пазари, навлизат стоки и продукти от други европейски производители, защото те няма къде да ги пласират и нашата икономика, индустрията ни става неконкурентноспособна.
Има и други проблеми – като въвеждане на 5-процентна вноска в един фонд за стабилизиране на енергетиката, който допълнително обезкръвява евтините енергопроизводители - просто пролуката не се вижда и затова протестираме.
Ние не сме за умирането на който и да е бизнес, на който и да е малък производител, или голям производител – това ще бъде напълно неразумно като позиция на синдикатите. Но всъщност кажете какъв е изходът, защото на ВЕИ-тата ако им вдигат още цената – те колкото поискат - такава цена им определят. Докъде ще стигнем? Има едни много странни договори с американски централи, чиито договори обременяват за десетки години хората, които сме ние. Ние сме поставени много повече на унищожение и протестираме. Яйцето е много голямо и трудно ще бъде снесено и затова по този начин са наредени играчите. Представете си такова нещо като бизнес и синдикати едновременно на протест в Европа – това по-скоро е уникално, но наистина не виждам изход ако нямаме интензивен диалог, а интензивният диалог започна да става през медиите. Това ни е изходът. Благодаря ви, че осъществявате този диалог, но това не е изходът.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..