Кметът Иван Тотев и директорът на Историческия музей Стефан Шивачев откриват изложба, посветена на 130-та годишнина от Съединението на България.
Всичко в изложбата е от времето на Съединението, съхранено е във фондовете на Историческия музей. Първата картина от експозицията изобразявя посрещането в Пловдив на княз Александър Първи. Картината е рисувана от Пиетро Монтани главен архитект на Източна Румелия, който като свидетел на събитието, рисува въодушевеното посрещане от пловдивчани на Княза, / който влиза и в джамията, за да докаже, че Съединението не е антитурски, а български акт. / Силно впечатлен, арх. Монтани, който е френски възпитаник, изписва и една триумфална арка над участниците, която всъщност не е съществувала.
Изложбата показва и хората, които са направили Съединението. Тогава в Пловдив това е елита на българското общество. Захари Стоянов събира плеядата , подготвила Съединението.
За първи път се показва фотография, на която са македонски доброволци, които идват за защита на населението – 400 души с автентично оръжие и носии, снимани на стълбите на Сахат тепе- днешното стълбище на Каменица.
Експозицията представя и втората половина на 80-те гдини в Пловдив след Съединението.Стефан Шивачев припомня, че ако за България се казва,че Съединението е най-светлото събитие в българската история, за Пловдив е с различен ефект. Пловдив, който е културен център на българските земи, след Съединението започва да запада. Само за 7 години в Пловдив се построява Мъжката гимназия, Областното събрание, първата болница и други, но след Съединението запада, защото столица е София.
Г-н Шивачев съобщи, че на 2 септември експозиция за Съединенито от Пловдив ще бъде открита в Народното събрание, в първия парламентарен ден. Тогава депутати от ГЕРБ, от 16 МИР, ще подаряват на колегите си сборник от научната конфренция за Съединенеито, проведена на 25-26 юни.
Скоро ще бъде готов и проектът на Историческия музей и екип от Математическата гимназия, които готвят пълно копие на Историческия музей като приложение за компютър, което дава възможност от всяка точка на света, всеки да влезе на виртуална разходка в музея.
Два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците , край Пазарджик, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и доброволци от..
Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио.. Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка. Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..
Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“. Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..
Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон. Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..
Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..