Кметът Иван Тотев и директорът на Историческия музей Стефан Шивачев откриват изложба, посветена на 130-та годишнина от Съединението на България.
Всичко в изложбата е от времето на Съединението, съхранено е във фондовете на Историческия музей. Първата картина от експозицията изобразявя посрещането в Пловдив на княз Александър Първи. Картината е рисувана от Пиетро Монтани главен архитект на Източна Румелия, който като свидетел на събитието, рисува въодушевеното посрещане от пловдивчани на Княза, / който влиза и в джамията, за да докаже, че Съединението не е антитурски, а български акт. / Силно впечатлен, арх. Монтани, който е френски възпитаник, изписва и една триумфална арка над участниците, която всъщност не е съществувала.
Изложбата показва и хората, които са направили Съединението. Тогава в Пловдив това е елита на българското общество. Захари Стоянов събира плеядата , подготвила Съединението.
За първи път се показва фотография, на която са македонски доброволци, които идват за защита на населението – 400 души с автентично оръжие и носии, снимани на стълбите на Сахат тепе- днешното стълбище на Каменица.
Експозицията представя и втората половина на 80-те гдини в Пловдив след Съединението.Стефан Шивачев припомня, че ако за България се казва,че Съединението е най-светлото събитие в българската история, за Пловдив е с различен ефект. Пловдив, който е културен център на българските земи, след Съединението започва да запада. Само за 7 години в Пловдив се построява Мъжката гимназия, Областното събрание, първата болница и други, но след Съединението запада, защото столица е София.
Г-н Шивачев съобщи, че на 2 септември експозиция за Съединенито от Пловдив ще бъде открита в Народното събрание, в първия парламентарен ден. Тогава депутати от ГЕРБ, от 16 МИР, ще подаряват на колегите си сборник от научната конфренция за Съединенеито, проведена на 25-26 юни.
Скоро ще бъде готов и проектът на Историческия музей и екип от Математическата гимназия, които готвят пълно копие на Историческия музей като приложение за компютър, което дава възможност от всяка точка на света, всеки да влезе на виртуална разходка в музея.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..