Всичко с времето е наред. Във високите юлски температури, с които посрещаме септември , също няма нищо тревожно .Но следващата седмица предстои захлаждане.Това заяви доц.д-р Георги Рачев климатолог и преподавател в СУ.
Няма човек, който да може да обясни нещата точно и пълно, тъй като природата е все още твърде загадъчна за нас. Не е нещо страшно, което се случва тези дни, и много други години септември месец се е случвало в началото да бъде топло, още повече тези типично юлски температури, които не са изключение за началото на септември, ще продължат до неделя. От неделя ни очаква едно захлаждане и навлизаме в нормалната, стандартната златна есен, такава каквато я познаваме.
Прогнозата на доц. Рачев за септември месец е, че ще бъде по-топъл от обикновеното – такава е дългосрочната прогноза и общо взето всички метеорологични центрове, всички, които се занимават със средносрочни и дългосрочни прогнози казват, че септември месец ще бъде по-топъл. Има разминаване по отношение количеството на валежите. И това е заключено в периода 8 – 11 септември – понеделник ще започне захлаждането, то ще продължи до към четвъртък – петък – става дума за следващата седмица и точно тогава се очакват евентуално по-съществени валежи. Лично моята прогноза и на моите колеги е, че валежите няма да бъдат толкова интензивни и ще останат в рамките на нормалното.
По отношене на някои, дори апокалптични прогнози , като за 23 септември, и други за промяната на климата, особено при непрекъснатото повишаване на температурата, доц. Рачев успокои, че: досега сме преживели много апокалиптични прогнози . За да говорим за съществени изменения на климата трябва доста по-дълъг период – обикновено се смята, че минимума, за да можем да говорим за някакви изменения трябва да бъде около 30 г. Категорично в България няма да има банани и портокали, нито маймуни ще се разхождат, още по-малко камили. Не, това не може да се случи при никакъв климатичен вариант – има известно повишаване на средните годишни температури и намаляване на валежите във високите планини на България. Това вече мога да ви го кажа със сигурност, но всичко останало е така както си го знаят нашите баби и дядовци. Просто ние станахме много чувствителни към измененията на времето.
Интервюто с доц.д-р Рачев е в звуковия файл.Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..